Deinstytucjonalizacja usług społecznych. Maląg: “Jest to konieczny i nieuchronny proces”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Marlena Maląg

Marlena Maląg / Fot. PAP/Piotr Nowak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Ministerstwo rodziny i polityki społecznej rusza z pilotażowym programem deinstytucjonalizacji usług społecznych. Resort podpisał umowy grantowe z jednostkami samorządu terytorialnego, które będą realizowały program.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, powiedziała podczas konferencji, że w ramach pilotażu samorządy wypracują rozwiązania w zakresie deinstytucjonalizacji, które później będą wdrażane w całym kraju. Zaznaczyła, że jest to proces konieczny i nieuchronny.

Szefowa resortu rodziny dodała, że w Polsce te działania są już realizowane w zakresie pieczy zastępczej i jej zdaniem idą one w dobrym kierunku.

Mamy bardzo dobre wskaźniki. Teraz mieliśmy przyjętą zmianę ustawy o pieczy zastępczej i szykujemy się do kolejnych zmian w tym kierunku. Obszar usług społecznych, wsparcia obywateli jest dla nas bardzo ważny, dlatego też tworzymy pilotażowe rozwiązania w zakresie Centrum Usług Społecznych, które w tym tygodniu będą podsumowywane u prezydenta, bo to był projekt Prezydenta RP

– podkreśliła minister rodziny Marlena Maląg.

Ministerstwo rodziny i polityki społecznej chce, aby usługi społeczne były świadczone w środowisku rodzinnym i w społeczności lokalnej, a nie przez całodobowe placówki pobytu. Ma temu służyć proces deinstytucjonalizacji usług.

W ramach programu mają powstać lokalne systemy usług społecznych, które będą wspierały mieszkańców m.in. w zakresie opieki nad dziećmi, osobami niepełnosprawnymi i seniorami.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

twitter.com, radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY