- Minister rodziny Marlena Maląg poinformowała o wprowadzaniu deinstytulizacji usług społecznych.
- W ich miejsce powstaną były świadczone w środowisku rodzinnym.
- W ramach programu mają powstać lokalne systemy usług społecznych.
- Zobacz także: Gubernator Oklahomy mówi stop. Chce zakazać krzywdzenia dzieci przez LGBT
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, powiedziała podczas konferencji, że w ramach pilotażu samorządy wypracują rozwiązania w zakresie deinstytucjonalizacji, które później będą wdrażane w całym kraju. Zaznaczyła, że jest to proces konieczny i nieuchronny.
Szefowa resortu rodziny dodała, że w Polsce te działania są już realizowane w zakresie pieczy zastępczej i jej zdaniem idą one w dobrym kierunku.
Mamy bardzo dobre wskaźniki. Teraz mieliśmy przyjętą zmianę ustawy o pieczy zastępczej i szykujemy się do kolejnych zmian w tym kierunku. Obszar usług społecznych, wsparcia obywateli jest dla nas bardzo ważny, dlatego też tworzymy pilotażowe rozwiązania w zakresie Centrum Usług Społecznych, które w tym tygodniu będą podsumowywane u prezydenta, bo to był projekt Prezydenta RP
– podkreśliła minister rodziny Marlena Maląg.
📸Minister @MarlenaMalag podpisała w #MRIPS umowy z przedstawicielami samorządów o granty w ramach projektu „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych” realizowanego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. pic.twitter.com/UfEOZ2acRI
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) October 12, 2022
Ministerstwo rodziny i polityki społecznej chce, aby usługi społeczne były świadczone w środowisku rodzinnym i w społeczności lokalnej, a nie przez całodobowe placówki pobytu. Ma temu służyć proces deinstytucjonalizacji usług.
W ramach programu mają powstać lokalne systemy usług społecznych, które będą wspierały mieszkańców m.in. w zakresie opieki nad dziećmi, osobami niepełnosprawnymi i seniorami.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
twitter.com, radiomaryja.pl