Biały Dom przedstawił nową strategię geopolityczną. Chiny głównym rywalem Amerykanów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Biały Dom uważa Chiny za głównego rywala

Prezydent USA Joe Biden / Fot. PAP/EPA/Jemal Coutness. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena przedstawiła 48-stronnicowy dokument o strategii geopolitycznej. Jako głównych rywali wskazano na Rosję oraz Chiny. Amerykanie liczą na to, że państwa europejskie zwiększą zaangażowanie w obronę swojego kontynentu.
  • Biały Dom przedstawił w środę dokument o strategii geopolitycznej posiadający, aż 48 stron.
  • Stany Zjednoczone jako swoich głównych rywali przedstawiło Rosję i Chiny.
  • Oprócz tego zamierzają współpracować z tymi państwami na polu walki ze zmianą klimatu, inflacją, czy też problemami żywnościowymi.
  • Waszyngton będzie zacieśniał współpracę z Europą, lecz kraje europejskie muszą zwiększyć swoją siłę obronną.
  • Zobacz także: Kuchciński oficjalnie nowym szefem KPRM. Duda: “Zmiany następują, a praca musi trwać”

Prezydent Joe Biden zatwierdził 48-stronnicowy dokument o nowej strategii geopolitycznej Stanów Zjednoczonych. W tekście można przeczytać, że USA będą w obecnych czasach rywalizować z różnymi mocarstwami. Wśród zagrożeń wymieniono również zmianę klimatu.

Najważniejszą wydaje się być wiadomością jest fakt, że USA jako głównych rywali określa Chiny oraz Rosję, gdzie autorytarne rządy prowadzą rewizjonistyczną politykę zagraniczną.

Rosja i ChRL stanowią różne wyzwania. Rosja stanowi bezpośrednie zagrożenie dla wolnego i otwartego systemu międzynarodowego, zuchwale lekceważąc podstawowe prawa porządku międzynarodowego, jak pokazała jej brutalna agresja przeciwko Ukrainie. W kontraście, ChRL jest jedynym rywalem, który posiada zarówno wolę by kształtować porządek międzynarodowy i w coraz większym stopniu gospodarczą, dyplomatyczną, wojskową i technologiczną siłę, by móc dążyć do tego celu

– czytamy w dokumencie o strategii geopolitycznej.

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan wyznał, że pomimo rywalizacji Waszyngton będzie współpracować z tymi nie-demokratycznymi rządami, by bronić tzw. podstawowych zasad porządku międzynarodowego. Porządek ten wyznacza Karta Narodów Zjednoczonych. Dotyczy to również zmiany klimatu, inflacji oraz bezpieczeństwa żywnościowego.

Czytaj więcej: Biden grozi Arabii Saudyjskiej. “Poniesiecie konsekwencje za redukcję wydobycia ropy”

Opóźniona publikacja dokumentu

Jak przyznał Sullivan, publikacja dokumentu miała się odbyć na wiosnę tego roku, lecz rosyjska agresja na Ukrainę oraz Chińskie podchody pod Tajwan opóźniły publikację.

Szczerze mówiąc, w lutym było całe mnóstwo ludzi, którzy myśleli, że wojna skończy się szybko i Rosja będzie w znacznie lepszej pozycji – powiedział Sullivan.

– powiedział Jake Sullivan.

Dodał, że wojna tylko wzmocniła przekonanie administracji o kluczowym znaczeniu budowy sojuszy. W strategii zaznaczono też, że rosyjska agresja pokazała konieczność wzmocnienia amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego i modernizacji sił zbrojnych.

Waszyngton uważa Europę za fundamentalnego partnera, a administracja Bidena zamierza pogłębić i poszerzyć współpracę. Podkreślono jednak, że kraje europejskie również muszą zwiększać swoje zaangażowanie w obronę kontynentu.

Będziemy liczyć na naszych sojuszników, by w dalszym ciągu przyjmowali na siebie większą odpowiedzialność poprzez zwiększanie wydatków, zdolności i wkładu w obronność. Europejskie inwestycje obronne, poprzez NATO lub je uzupełniające, będą kluczowe dla zapewnienia naszego wspólnego bezpieczeństwa w tym czasie coraz intensywniejszej rywalizacji

– zaznaczono w dokumencie.

Strategia zakłada też – poza wsparciem dla Ukrainy i niezależności energetycznej od Rosji – poparcie europejskich aspiracji Gruzji i Mołdawii, demokracji na Bałkanach Zachodnich, a także wspieranie niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Azji Środkowej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY