Do samorządów trafił jodek potasu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Profilaktyka jodowa

Profilaktyka jodowa / Fot. PAP. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Jakiekolwiek przyjmowanie stabilnego jodu samodzielnie może prowadzić do różnych schorzeń tarczycy - ostrzegł Poboży.

W nocy z 18 na 19 września doszło do ostrzału Zaporoża, gdzie znajduje się elektrownia atomowa. W przygotowaniu na podobne wydarzenia polskie MSWiA zaopatrzyło powiatowe jednostki straży pożarnej w jodek potasu. Ogłosiła, iż odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego Polaka.

Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski.

Teraz jodek potasu, w formie tabletek, na wypadek zagrożenia radiacją, trafił do samorządów. Warto wspomnieć, iż lekarze odradzają profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę.

Wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży oznajmił:

W tej chwili zagrożenie radiacyjne nie występuje. Wszystkie działania, które są koordynowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, mają charakter prewencyjny, wyprzedzający.

Nie przyjmować samodzielnie

Tabletki są zabezpieczone dla wszystkich Polaków oraz cudzoziemców przebywających czasowo w Polsce.

Suplementacja jodkiem potasu na wypadek zagrożenia radiacyjnego  powinna rozpoczynać się dopiero w momencie bezpośredniego zagrożenia ekspozycją, czyli narażeniem na tzw. jod radiaktywny, czyli ten „zły jod”. Jakiekolwiek przyjmowanie stabilnego jodu samodzielnie, niezależnie od formy – czy to będą tabletki jodku potasu, czy popularny płyn Lugola – może prowadzić do różnych schorzeń tarczycy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja, Dziennik Wschodni

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY