NYT: Za wybuchem mostu stoją ukraińskie służby

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Płonący Most Krymski

Płonący Most Krymski / Fot. PAP/EPA/UKRAINE SECURITY SERVICE. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Sobotni wybuch na moście krymskim łączącym anektowany Półwysep Krymski z Rosją został zaaranżowany przez ukraińskie służby wywiadowcze - podał NYT.
  • Rosja nie przyznała się oficjalnie do ataku, podobnie jak Kijów.
  • Według amerykańskiego źródła, ukraińskie służby wywiadowcze wysłały na most ciężarówkę z podłożoną bombą.
  • Jest to zgodne z oficjalną wersją wydarzeń podaną przez rosyjskie władze po wybuchu.
  • Zobacz też: Most Krymski w płomieniach. “To wypowiedzenie wojny”

Sobotni wybuch na moście krymskim łączącym anektowany Półwysep Krymski z Rosją został zaaranżowany przez ukraińskie służby wywiadowcze – podał The New York Times, powołując się na słowa niewymienionego z nazwiska, wysokiego rangą ukraińskiego urzędnika.

Rosja nie przyznała się oficjalnie do ataku, podobnie jak Kijów. Zdaniem analityków z amerykańskiego Institute for the Study of War, incydent spowoduje jedynie krótkotrwałe zakłócenia w dostawach, ale prawdopodobnie pogłębi problemy logistyczne Rosji. Według amerykańskiego źródła, ukraińskie służby wywiadowcze wysłały na most ciężarówkę z podłożoną bombą. Jest to zgodne z oficjalną wersją wydarzeń podaną przez rosyjskie władze po wybuchu.

Teorie

Emerytowany ekspert od materiałów wybuchowych z brytyjskiej armii powiedział BBC, że eksplozja mogła być spowodowana atakiem “spod mostu”. Własną teorię na temat sprawcy wysnuł Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy. Najpierw ostrzegł na Twitterze, że wybuch na moście krymskim to dopiero początek. Potem jednak skomentował zamach mówiąc, że wybuch był wynikiem wewnętrznej walki o władzę między rosyjskim ministerstwem obrony a służbami specjalnymi FSB. Według tej wersji za atak odpowiedzialni byli sami rosyjscy żołnierze.

BBC przypomniał, że most jest silnie strzeżony z powietrza, lądu i morza i znajduje się pod całodobowym nadzorem kamer i innych systemów bezpieczeństwa, rosyjskich żołnierzy, służb wywiadowczych i jednostek specjalnych rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Obowiązują również surowe środki dla wszystkich pojazdów, które wjeżdżają na most, a każda ciężarówka powinna być sprawdzona pod kątem ewentualnych materiałów wybuchowych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Echo24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY