Białoruś: Władze chcą zagarnąć katolicką świątynię

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kościół pw. św. Szymona i św. Heleny w Mińsku, tzw. Czerwony Kościół.

Kościół pw. św. Szymona i św. Heleny w Mińsku, tzw. Czerwony Kościół. / Fot. Wikimedia Commons

Białoruski reżim chce odebrać wiernym katolicki kościół pw. św. Szymona i św. Heleny, zwany „Czerwonym Kościołem”. Władze Mińska unieważniły umowę o korzystaniu przez wiernych ze świątyni.

Zobacz także: “Tak dla rodziny, nie dla lobby LGBT”. Mocne przemówienie Meloni obiegło internet

Tzw. „Czerwony Kościół” w Mińsku ufundowany 1908 roku przez Edwarda Wojniłłowicza (1847–1927), mińszczanina, wybitnego działacza ziemiańskiego, założyciela wielu polskich instytucji o charakterze gospodarczym na Mińszczyźnie i Wileńszczyźnie. Jest jednym z zabytków i architektonicznych symboli Mińska. Znajduje się przy Placu Niepodległości, w centrum stolicy Białorusi.

Władze kościelne otrzymały kilka dni na to, żeby zabrać ze świątyni wszystkie znajdujące się w niej rzeczy. Decyzję o odebraniu wiernym świątyni, którą dotychczas sami utrzymywali, ze swoich składek, poprzedziły pewne incydenty.

W lipcu wspólnota została powiadomiona o zadłużeniu w wysokości około 160 tys. rubli białoruskich (równowartość ponad 220 tys. zł). Kuria Mińsko-Mohylewska wydała oświadczenie, wskazując na bezpodstawność i niesprawiedliwość tego rodzaju roszczeń.

Z kolei 23 sierpnia w kościele niespodziewanie wyłączono prąd. Następnie, kilka dni później funkcjonariusze struktur siłowych na pewien czas zablokowali wszystkie wejścia do świątyni. Protestowały przeciw temu władze kościelne. Pod koniec sierpnia nieznane osoby wymieniły zamki do pomieszczeń gospodarczych tutejszej parafii. Osobom pracującym w tej świątyni wydano tylko jeden zestaw kluczy do nowych zamków. Na było jasne, kto jeszcze ma klucze. Aby zapobiec przedostaniu się tam osób postronnych, na polecenie proboszcza drzwi opieczętowano kartkami z pieczątkami parafialnymi. Z kolei pod koniec września w świątyni wybuchł pożar.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Kresy.pl, Belsat.eu

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY