UE wyśle “misję cywilną” do Armenii

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter

Unia Europejska wyśle do Armenii "cywilną misję UE", by pomóc w wytyczeniu granic z Azerbejdżanem.
  • “Misja” rozpocznie się w październiku, i ma potrwać maksymalnie dwa miesiące.
  • Armenia i Azerbejdżan potwierdziły swoje zobowiązanie do przestrzegania Karty Narodów Zjednoczonych oraz “deklaracji z Ałma Aty z 1991 roku, w której obie strony uznały wzajemnie swoją integralność terytorialną i suwerenność”.
  • W zeszłym miesiącu po obu stronach zginęło co najmniej 286 osób, zanim wynegocjowany przez USA rozejm zakończył najgorsze starcia od 2020 roku, kiedy to narastające napięcie przerodziło się w wojnę.
  • Zobacz też: Ukraińcy chwalą polski system przeciwdronowy

“Misja” rozpocznie się w październiku, i potrwa maksymalnie dwa miesiące – wynika ze wspólnego oświadczenia wydanego po rozmowach premiera Armenii Nikola Pasziniana, prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, szefa państwa francuskiego Emmanuela Macrona i przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela.

Była zgoda Armenii na ułatwienie cywilnej misji UE wzdłuż granicy z Azerbejdżanem. Azerbejdżan zgodził się na współpracę z tą misją w zakresie, w jakim jej to dotyczyło.

Zobowiązanie

Stwierdzili również, że Armenia i Azerbejdżan potwierdziły swoje zobowiązanie do przestrzegania Karty Narodów Zjednoczonych i “deklaracji z Ałma Aty z 1991 roku, w której obie strony uznały wzajemnie swoją integralność terytorialną i suwerenność”.

W zeszłym miesiącu po obu stronach zginęło co najmniej 286 osób, zanim wynegocjowany przez USA rozejm zakończył najgorsze starcia od 2020 roku, kiedy to narastające napięcie przerodziło się w wojnę.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

France24, Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY