- Aleś Bialacki to białoruski działacz społeczny i polityk. Od lipca 2021 roku przebywa w areszcie.
- Rosyjskie “Stowarzyszenie Memoriał” zajmowało się badaniem represji politycznych w ZSRR.
- Ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich identyfikowało i dokumentowało rosyjskie zbrodnie na ludności cywilnej po wybuchu wojny w lutym.
- Zobacz też: Ukraińcy zdobyli od Rosjan więcej czołgów i dział, niż dostali od Zachodu
Komitet zdecydował o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla trzem laureatom, którzy według owego komitetu “są przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego w swoich ojczyznach”.
Przez wiele lat wspierali prawo do krytyki władzy i ochronę fundamentalnych praw obywateli. Podjęli niezwykły wysiłek, aby udokumentować zbrodnie wojenne, przypadki łamania praw człowieka i nadużyć władzy. Wspólnie ukazują znaczenie społeczeństwa obywatelskiego dla pokoju i demokracji.
Białoruś, Rosja, Ukraina
Pierwszym jest Aleś Bialacki, białoruski działacz społeczny i polityk. Był już nominowany do tej nagrody w 2007 roku. Od lipca 2021 roku przebywa w areszcie. Uzasadnienie przyznania mu nagrody brzmi:
Aleś Bialacki jest jedną z osób, które zainicjowały ruch demokratyczny na Białorusi w połowie lat 80. Poświęcił swoje życie szerzeniu demokracji i wolności w swojej Ojczyźnie.
Drugim laureatem jest nie tyle osoba, co organizacja – rosyjskie “Stowarzyszenie Memoriał”. Warto tu napisać, że została ona oficjalnie zamknięta i zlikwidowana decyzją sądu 5 kwietnia 2022 roku. Zajmowała się badaniem represji politycznych w ZSRR, w tym wobec Polaków.
Trzeci laureat to również organizacja, tym razem ukraińska – Centrum Wolności Obywatelskich. Wikipedia podaje:
Centrum Wolności Obywatelskich aktywnie działało w celu dołączenia Ukrainy do Międzynarodowego Trybunału Karnego. Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, organizacja identyfikowała i dokumentowała rosyjskie zbrodnie na ludności cywilnej.
Pokojowa Nagroda Nobla to wyróżnienie przyznawane od 1901 roku.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
RMF24, Wikipedia