Czy jutro, tj. w piątek 7 października, obowiązuje post?

foto
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Na 7 października przypada Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. W tym roku jest to piątek. Czy obowiązuje wtedy post?
  • Obowiązek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych dotyczy wszystkie piątki prócz tych, w które wypada uroczystość lub są w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa.
  • W ten piątek, 7 października 2022 roku, przypada w Kościele Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.
  • W związku z faktem, iż żaden z biskupów nie wydał dyspensy od spożywania pokarmów mięsnych, w piątek 7 października 2022 roku obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  • Zobacz też: W sieciach kablowych ruszyła dystrybucja Telewizji Media Narodowe

Wierni w Polsce, którzy ukończyli 14 rok życia, są w piątki zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (postu jakościowego) ze względu na pokutny charakter tego dnia – nie obowiązuje ona jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

7 października to nie tylko rocznica ogłoszenia przez powołaną przez niemieckie i austro-węgierskie władze okupacyjne Radę Regencyjną niepodległości Polski. To także rocznica zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad Turkami pod Lepanto w roku 1571, które zostało wyproszone modlitwą różańcową.

Ojciec Święty Klemens XI, w podzięce za kolejne zwycięstwo nad Turkami odniesione pod Belgradem w 1716 r., rozszerzył owo święto na cały Kościół. W roku 1883 Papież Leon XIII wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie „Królowo Różańca świętego – módl się za nami”, a w dwa lata później zalecił, by w kościołach odmawiano różaniec przez cały październik.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Spotted Lublin, Misericors.org, Twitter, Wikipedia

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY