Ponad pół miliona Austriaków chce dodania do konstytucji “prawa do płatności gotówką”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Canva

Ponad 500 tys., Austriaków podpisało petycję wzywającą do przeprowadzenia referendum w sprawie konstytucyjnego zapisania prawa do nieograniczonych płatności gotówkowych.
  • Zniesienie gotówki zmusiłoby społeczeństwo do przeprowadzania wszystkich transakcji za pośrednictwem nośników cyfrowych, takich jak płatności mobilne, karty kredytowe czy waluty cyfrowe.
  • W Austrii zorganizowano petycje w sprawie przeprowadzenia referendów odnośnie wpisania do konstytucji “prawa do płatności gotówką”.
  • Podpisało je 530 938 Austriaków.
  • Zobacz też: Broń atomowa na terenie Polski? Prezydent Duda: Temat jest otwarty

Ponad 500 tysięcy Austriaków podpisało petycję wzywającą do przeprowadzenia referendum w sprawie konstytucyjnego zapisania prawa do nieograniczonych płatności gotówkowych. W kraju liczącym 8,9 miliona osób, masowy pokaz poparcia dla “prawa” do płacenia gotówką pokazuje rosnący ruch przeciwko cyfrowym walutom promowanym przez banki centralne na całym świecie i instytucje takie jak Światowe Forum Ekonomiczne (WEF).

Termin składania petycji dotyczących propozycji siedmiu narodowych referendów zakończył się w poniedziałek. Jak donosi austriacki dziennik Kurier, prawo do płatności gotówkowych uzyskało największe poparcie spośród siedmiu różnych petycji – podpisało je 530 938 Austriaków. Tylko petycje, pod którymi podpisało się co najmniej 100 tys. osób, mogą zmusić parlament do debaty na ten temat. Biorąc pod uwagę ogromne poparcie dla petycji “prawo do gotówki”, może pojawić się silna presja, aby posunąć się do przodu z wysiłkiem zabezpieczenia płatności gotówkowych w kraju.

W innych krajach

W przeciwieństwie do Grecji, Wielkiej Brytanii, Skandynawii i krajów Beneluksu, gotówka wciąż króluje w Austrii, Niemczech i Szwajcarii, które nie poddały się trendowi bezgotówkowego społeczeństwa. W Austrii 50 proc. wszystkich transakcji nadal przeprowadza się w gotówce, co znacznie przekracza europejską średnią wynoszącą około 30 proc. Niemcy są również przeciwni transakcjom cyfrowym – tylko 9 procent z nich twierdzi, że korzystałoby z płatności mobilnych.

Starania o zapisanie prawa do płatności gotówkowych w konstytucji kraju są już tematem od kilku lat, przy czym Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) już w 2019 roku sugeruje dokonanie zmiany konstytucyjnej w celu ochrony transakcji gotówkowych. Austriacy mogą być szczególnie wrażliwi na ogromną władzę państwową, która pojawiłaby się wraz z całkowicie bezgotówkowym społeczeństwem. Naukowiec, autor i specjalista w dziedzinie psychologii ekonomicznej Erich Kirchler powiedział, że II wojna światowa wciąż wpływa na myślenie Niemców i Austriaków dotyczące niebezpieczeństw związanych z nadaniem zbyt dużej władzy państwu.

Kraje niemieckojęzyczne przywiązują dużą wagę do prywatności. Inne kraje, takie jak Szwecja, uchwaliły prawa, aby zapewnić społeczeństwu dalszy dostęp do gotówki i możliwość dokonywania płatności w gotówce. Gdyby jednak Austria zapisała prawo do płatności gotówkowych w konstytucji, oznaczałoby to największy jak dotąd krok w Europie w kierunku zabezpieczenia płatności gotówkowych w przyszłości.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY