Bartosz Zmarzlik po raz trzeci mistrzem świata na żużlu! Maciej Janowski po raz pierwszy na podium

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Bartosz Zmarzlik po zwycięstwie w przedostatniej rundzie Grand Prix i zapewnieniu sobie po raz trzeci tytułu mistrza świata na żużlu / Fot. PAP/EPA/TT NEWS AGENCY. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Zakończył się cykl zawodów Grand Prix na żużlu. Po raz trzeci w karierze mistrzem świata został Bartosz Zmarzlik. Nasz reprezentant tytuł zapewnił sobie już w przedostatniej rundzie GP, zwyciężając w szwedzkiej Malilli. W ostatnich zawodach w Toruniu Zmarzlik był drugi, czwarte miejsce zajął Maciej Janowski, który tym samym zapewnił sobie brązowy medal mistrzostw świata.

Rywalizacja o tytuł najlepszego żużlowca na świecie odbywa się już od 1936 roku, a od 1995 rozgrywana jest w formie cyklu zawodów Grand Prix. Wcześniej były to jednodniowe zawody, w których występowali najlepsi żużlowcy wyłonieni z eliminacji. Tegoroczna Grand Prix na żużlu to już dwudziesty ósmy sezon walki najlepszych zawodników ścigających się na specjalnie przygotowanych motocyklach na pokrytych specjalną sypką nawierzchnią torach.

Cały cykl Grand Prix w 2022 składał się z 10 rund i trwał od 30 kwietnia do 1 października. Już w pierwszych zawodach w Chorwacji swoją silną pozycję zaznaczyli nasi reprezentanci. Zwyciężył wicemistrz świata z ubiegłego sezonu Bartosz Zmarzlik przed drugim naszym żużlowcem Maciejem Janowskim. W kolejnych rundach zwyciężali Australijczyk Max Fricke, Słowak Martin Vaculik, kolejny z naszych reprezentantów wicemistrz świata z 2017 roku Patryk Dudek, Duńczyk Anders Thomsen, dwukrotnie z rzędu Brytyjczyk Daniel Bewley i ponownie również dwukrotnie z rzędu Bartosz Zmarzlik. Ostatnią rundę w Toruniu wygrał ponownie Słowak Martin Vaculik.

Zwycięstwo w przedostatnich zawodach i równa jazda w pozostałych rundach zapewniło Zmarzlikowi kolejny już trzeci tytuł mistrza świata. Po zwycięstwach w 2019 i 2020 roku, zdobyciu srebrnych medali w 2018 i 2021 roku oraz brązowego krążka w 2016 roku to już piąte podium naszego najbardziej utytułowanego żużlowca w historii. Złoty medal Zmarzlika to także piąte złoto wywalczone przez naszego reprezentanta w historii rywalizacji o indywidualne mistrzostw świata na żużlu. Pozostałe dwa tytuły zdobywali Jerzy Szczakiel w 1973 i Tomasz Gollob w 2010 roku.

Pierwszy swój sukces, czyli podium mistrzostw świata zanotował natomiast Maciej Janowski, który dzięki fenomenalnej jeździe w ostatnich finałowych zawodach w Toruniu wskoczył na 3 miejsce w klasyfikacji końcowej Grand Prix. To pierwszy medal zdobyty przez naszego żużlowca w karierze.

Wyniki i klasyfikacja końcowa IMŚ na żużlu 2022 TUTAJ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY