Zaskakujący ruch. PKO BP i PZU zakupiły akcje Orlenu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Protesty w całej Polsce pod stacjami Orlen

Protesty pod stacjami Orlen / Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Z komunikatu wynika, że zarówno bank, jak i zakład nabyły od Skarbu Państwa po ponad 14 mln akcji. Do zawarcia umów doszło w czwartek według kursu zamknięcia notowań Orlenu na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Jak poinformowano rozliczenie transakcji pakietowej nastąpi nie później niż w pierwszym dniu roboczym po zawarciu umowy. W czwartek na zamknięciu kurs akcji Orlenu, po spadku o 1,84 proc., wyniósł 53 zł 40 groszy.

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki wskazał, zę ma to związek z fuzją Orlenu z Lotosem i PGNiG.

Po fuzji Orlenu z Lotosem i wkrótce z PGNiG Skarb Państwa będzie miał w Orlenie blisko 50 proc. akcji. Gdyby Skarb Państwa przekroczył 50 proc. akcji w akcjonariacie Orlenu, musiałby ogłosić wezwanie na skup pozostałych akcji od wszystkich akcjonariuszy. To wymagałoby zaangażowania kolejnych kilkudziesięciu miliardów złotych z budżetu państwa. W związku z tym zdecydowanie wzmacniamy udział Skarbu Państwa z PKN Orlen do blisko 50 proc., ale tych 50 proc. nie przekraczamy 

– podał Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.

Jak dodał wiceminister konsolidacje spółek to działania, które wzmacniają nasze bezpieczeństwo energetyczne i są polską racją stanu.

Skarb Państwa do tej pory posiadał prawie 223,5 mln akcji PKN Orlen, które stanowiły 35,66 proc. w kapitale spółki.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY