Wybory samorządowe. Sejm podjął decyzję. Odrzucono poprawkę Konfederacji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Radek Pietruszka Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Wybory samorządowe mają się odbyć pół roku później, dopiero w kwietniu 2024 roku. Sejm przyjął ustawę o wydłużeniu kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Jak informuje poseł Robert Winnicki, wszystkie ugrupowania odrzuciły poprawkę Konfederacji znoszącą uprzywilejowanie mniejszości narodowych.
  • W czwartek sejm przyjął ustawę o wydłużeniu kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 r.
  • Za głosowało 231 posłów, przeciwnych było 209, natomiast jedna osoba wstrzymała się od głosu.
  • Poseł Robert Winnicki poinformował z kolei, że sejm odrzucił poprawkę Konfederacji o zniesieniu uprzywilejowania mniejszości narodowych.
  • Zobacz także: Demencja u Bidena? Szukał na sali zmarłej kongresmenki Jackie Walorski [+WIDEO]

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmu posłowie zagłosowali za przyjęciem ustawy o wydłużeniu kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Za głosowało 231 posłów, przeciwnych było 209, natomiast jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Przeciwna przesunięciu wyborów opozycja cały czas podkreśla, że to wyłącznie polityczna strategia Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem partia rządząca obawia się porażki w wyborach, które pierwotnie powinny odbyć się przed wyborami parlamentarnymi. Z tego względu nie ma żadnych powodów organizacyjnych czy logistycznych.

W Senacie opozycja będzie domagała się odrzucenia przepisów w całości, co i tak nie zmieni ostatecznej decyzji, bo do przesunięcia wyborów samorządowych PiS-owi udało się przekonać także prezydenta Andrzeja Dudę.

Odrzucona poprawka Konfederacji

W trakcie głosowania podjęto również decyzję o usunięciu poprawki Konfederacji, która znosiła uprzywilejowanie dla mniejszości narodowych.

W Sejmie bez niespodzianek. Kluby PiS, PO, Lewicy, PSL i Hołowni przeciw zrównaniu praw wyborczych. Poprawka Konfederacji, znosząca uprzywilejowanie mniejszości narodowych (nie muszą przekraczać progu wyborczego na poziomie ogólnopolskim), została solidarnie odrzucona

– poinformował prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki.

Czytaj więcej: Feministki zaatakowane przez osoby trans. Poszło o aborcję [+WIDEO]

Kiedy wybory samorządowe?

Według ustawy władze lokalne powinniśmy wybrać 7 lub 14 kwietnia 2024 roku. 

Ustawa przewiduje, że kadencja: rad gmin, rad powiatów oraz sejmików województw; rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy; wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która upływa w 2023 r., ulega przedłużeniu do dnia 30 kwietnia 2024 r. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zgodnie z pierwotnym kalendarzem wyborczym, wybory samorządowe wypadały jesienią 2023 r. w związku z tym, że w 2018 r. wydłużono kadencję samorządów z 4 do 5 lat.

Jesienią 2023 r. wypada konstytucyjny termin wyborów parlamentarnych. Na wiosnę 2024 r. wypadają natomiast wybory do Parlamentu Europejskiego (ostatnie odbyły się 26 maja 2019 r.).

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY