Rozłam w Konfederacji? Uczestnicy protestu w obronie Grzegorza Brauna krzyczeli “hańba”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Warszawa, 27.04.2022. Poseł Konfederacji Grzegorz Braun na sali plenarnej Sejmu w Warszawie.

Warszawa, 27.04.2022. Poseł Konfederacji Grzegorz Braun na sali plenarnej Sejmu w Warszawie. / Fot. PAP/Piotr Nowak Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Przed Sejmem odbył się protest "w obronie Grzegorza Brauna". Kontrowersje wywołały słowa "współorganizatorów tego wydarzenia' - Wojciecha Olszańskiego i Marcina Osadowskiego. Wobec prawie wszystkich posłów Konfederacji (z wyjątkiem Grzegorza Brauna, Janusza Korwin-Mikke i Konrada Berkowicza) padły okrzyki: "hańba".
  • Wystąpienie kontrowersyjnych patostreamerów było jednym z głównych elementów wiecu “w obronie Grzegorza Brauna”.
  • Olszański zarzucił polskim parlamentarzystom, że “podżegają do wojny”, co jest zagrożone karą do 25 lat więzienia. Jak stwierdził, zawiadomił w tej sprawie warszawską prokuraturę.
  • Chodzi o sejmową uchwałę z 27 stycznia 2022 roku w sprawie solidarności z Ukrainą. Przeciw głosował jedynie Grzegorz Braun.
  • Zobacz także: Kaliningrad bezprawnie należy do Rosji? Litewski publicysta przypomina pewne fakty

“Wspierają Grzegorza Brauna. Grzegorz Braun także ich wspiera”

Wojciech Olszański i Marcin Osadowski zostali zapowiedziani słowami:

Są z nami dzisiaj ci, którzy wspierają Grzegorza Brauna. Grzegorz Braun także ich wspiera. Bardzo proszę o zabranie głosu jednych z współorganizatorów tego wydarzenia – Rodacy Kamraci, pan Wojciech Olszański i Marcin Osadowski.

Wystąpienie kontrowersyjnych patostreamerów było jednym z głównych elementów wiecu “w obronie Grzegorza Brauna”. Olszański swoje przemówienie rozpoczął od słów: “Śmierć wrogom ojczyzny, jak to ładnie brzmi”. Na wstępie zwrócił uwagę na olbrzymią ukraińską flagę, umieszczoną na pobliskim budynku – określił ją jako “neobanderowską”, choć dobrze wiadomo, że barwy banderowskie są czerwono-czarne, na budynku natomiast wisi flaga w barwach niebiesko-żółtych.

Posłowie “podżegają do wojny”?

Olszański zarzucił polskim parlamentarzystom, że “podżegają do wojny”, co jest zagrożone karą do 25 lat więzienia. Jak stwierdził, zawiadomił w tej sprawie warszawską prokuraturę.

Mówimy o posiedzeniu 47., głosowanie nr 37 z 27 stycznia 2022 roku, punkt 25. o poselskim projekcie uchwały w sprawie solidarności z Ukrainą, uchwały w sprawie wezwania państw członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej do wsparcia Ukrainy w obliczu działań i możliwej agresji Federacji Rosyjskiej – wyjaśnił Marcin Osadowski.

Wspomnianą uchwałę poparło 456 posłów, przeciw był Grzegorz Braun, nie głosowali natomiast Przemysław Koperski z Lewicy oraz Konrad Berkowicz i Janusz Korwin-Mikke z Konfederacji. Olszański i Osadowski odczytali nazwiska wszystkich polityków, którzy poparli projekt, każdorazowo zebrani krzyczeli: “hańba”. Największym echem w przestrzeni publicznej odbił się moment, kiedy to samo uczynili wobec polityków Konfederacji: Krzysztofa Bosaka, Artura Dziambora, Krystiana Kamińskiego, Jakuba Kuleszy, Dobromira Sośnierza, Krzysztofa Tuduja, Michała Urbaniaka i Roberta Winnickiego.

Co znajdziemy w uchwale?

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 27 stycznia 2022 r.
w sprawie wezwania państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej do wsparcia Ukrainy w obliczu agresji Federacji Rosyjskiej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z niepokojem obserwuje działania Federacji Rosyjskiej wymierzone przeciwko Ukrainie. Aktywność ta stwarza poważne ryzyko wywołania konfliktu zbrojnego i zdestabilizowania Europy, co godzi w interesy Rzeczypospolitej Polskiej. Apelujemy do rządów państw NATO i Unii Europejskiej o udzielenie wszechstronnego wsparcia Ukrainie, która znalazła się w obliczu wojny, oraz o stanowczą reakcję państw członkowskich Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu
Północnoatlantyckiego, wobec agresji Federacji Rosyjskiej.

Jednym z wyrazów obecnego kryzysu jest presja energetyczna Federacji Rosyjskiej skierowana przeciw państwom Unii Europejskiej i z nią stowarzyszonym. Sprzeciwiamy się uruchomieniu gazociągu Nord Stream 2, który rozbija jedność europejską wobec agresywnych działań Federacji Rosyjskiej.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża sprzeciw wobec polityki Federacji Rosyjskiej, godzącej w prawo międzynarodowe oraz burzącej ład i pokój w Europie. Doświadczeni historią XX wieku, uznajemy za nasz obowiązek – jako kraju członkowskiego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej – wezwanie naszych sojuszników i partnerów do podjęcia solidarnych działań zmierzających do zażegnania groźby wybuchu konfliktu zbrojnego w Europie.

Ukraina jest państwem suwerennym, wolnym i demokratycznym. Integralność jej terytorium, nienaruszalność granic i prawo do samostanowienia narodu ukraińskiego nie mogą być w żaden sposób łamane. Społeczeństwo ukraińskie ma prawo decydować o swojej przyszłości. Droga Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO musi pozostać otwarta, a jej prawo do akcesji jest bezdyskusyjne.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do parlamentów państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej o podjęcie wszelkich inicjatyw zmierzających do wsparcia Ukrainy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY