- Paweł Kukiz w rozmowie z Radio Zet zapowiedział zawieszenie współpracy z Prawem i Sprawiedliwością.
- Wyjawił, że od października nie będzie głosował wraz z dotychczasowym “koalicjantem”.
- Zaznaczył, że PiS nie wywiązało się z terminu uchwalenia ustawy o sędziach pokoju.
- Lider Kukiz’15 zaznaczył, że wraz z PiS uchwalili kilka ważnych projektów.
- Zobacz także: Ile będzie kosztować mobilizacja? Czy to ostatni cios dla gospodarki Rosji?
Sejmowa podkomisja zakończyła we wtorek omawianie projektu o sędziach pokoju. I choć nie oznacza to końca prac podkomisji, musi ona jeszcze omówić projekt przepisów wprowadzających tę reformę. Drugi z projektów trzeba dostosować do aktualnego stanu prawnego, więc na razie prace podkomisji odroczono.
Kukiz’15 zawiesza współpracę z PiS
Podczas rozmowy w Radiu Zet Paweł Kukiz przypomniał, że w czwartek kończy się posiedzenie Sejmu, ostatnie we wrześniu, a wciąż nie jest uchwalony projekt o wprowadzeniu do porządku prawnego instytucji sędziów pokoju, a więc kończą się wspólne głosowania z PiS.
Od października – tak, jak zresztą wielokrotnie deklarowałem – przestaję głosować wspólnie z Prawem i Sprawiedliwością do momentu uchwalenia ustawy o sędziach pokoju
– zapowiedział stanowczo Paweł Kukiz.
Dopytywany, czy dotyczy to też ewentualnego konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu, Odparł, że nie wyklucza takiej możliwości.
Do tej pory świetnie się PiS wywiązywał ze wszystkich zobowiązań: mamy uchwaloną ustawę antykorupcyjną, mamy uchwaloną ustawę o konopiach medycznych, włóknistych, o bezpośredniej sprzedaży dla rolników, o wyrównaniu świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych i wszystko ok, natomiast zostały dwie kluczowe jeszcze rzeczy do końca tej kadencji – ustawa o sędziach pokoju, wybieranych bezpośrednio przez obywateli i referendum odwołujące wójta, burmistrza, obniżenie progu frekwencyjnego przy referendach merytorycznych i wydłużenie czasu zbierania podpisów
– wyjaśnił swoje powody lider Kukiz’15.
Pomimo swojej deklaracji o zawieszeniu współpracy z Prawem i Sprawiedliwością, nie wykluczył powrotu. Wpierw jednak musi zostać uchwalona ustawa o sędziach pokoju.
Jak to będzie uchwalone – wtedy wracamy do wspólnych głosowań
– zaznaczył.
W programie Mediów Narodowych poseł Jarosław Sachajko z Kukiz’15 odniósł się do zapowiedzi swojego lidera. Potwierdził, że nie będzie on głosować wraz z całym ugrupowaniem. Podkreślił, że umowy muszą być dotrzymywane, a w tym przypadku Prawo i Sprawiedliwość nie wypełniło jej w odpowiednim czasie.
Sędziowie pokoju to sprawę na jakiej szczególnie nam zależy. Ta ustawa będzie uchwalona, ale skoro nie jest uchwalona w czasie, na który się umówiliśmy to nasza część umowy zostaje zawieszona
– wyjaśnił Jarosław Sachajko z Kukiz’15.
.@jsachajko o tym dlaczego projekt powołania wybieranych przez społeczeństwo sędziów pokoju napotyka opór.
— Media Narodowe (@MediaNarodoweMN) September 29, 2022
Więcej: https://t.co/hL45ITv288 pic.twitter.com/XwmjhiHuPX
Czytaj więcej: Niemiecki Trybunał Konstytucyjny: Ubiegłoroczne wybory w Berlinie muszą zostać powtórzone
Kim są sędziowie pokoju?
Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju to jedna ze sztandarowych propozycji programowych Kukiz’15. W listopadzie ubiegłego roku prezydent skierował do Sejmu inicjatywę dotyczącą wprowadzenia w Polsce sędziów pokoju; obecnie zajmuje się nią specjalnie powołana podkomisja.
Projekt ustawy dotyczący sądów i sędziów pokoju zakłada utworzenie takich sądów jako nowej kategorii w ramach sądownictwa powszechnego. Miałyby one zajmować się najprostszymi sprawami, a orzekać w nich mieliby sędziowie wybierani w wyborach powszechnych na sześcioletnią kadencję.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
tysol.pl