Wzrost polskiego eksportu na Ukrainę. Polska jej najważniejszym partnerem handlowym w UE

foto
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Łącznie paliwa i pojazdy drogowe odpowiadały za 80 proc. wzrostu eksportu na Ukrainę w II kwartale 2022 r.
  • Z danych na II kwartał bieżącego roku wynika, iż najważniejszym partnerem handlowym Ukrainy spośród krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej została Polska.
  • Wartość polskiego eksportu na Ukrainę wzrosła do 2,4 mld euro, co stanowi najwyższy poziom w historii.
  • Warto zwrócić uwagę na fakt, iż statystyki te nie dotyczą eksportu broni.
  • Zobacz też: “The Jerusalem Post”: Zełenski najbardziej wpływowym Żydem w 2022 roku

Z danych na II kwartał bieżącego roku wynika, iż najważniejszym partnerem handlowym Ukrainy spośród krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej została Polska. Wartość polskiego eksportu na Ukrainę wzrosła do 2,4 mld euro, co stanowi najwyższy poziom w historii. Dla porównania – w II kwartale roku ubiegłego, wartość była mniejsza o 870 mln euro.

Wpłynęło to na awans Ukrainy w omawianym okresie na dziewiąte miejsce wśród odbiorców towarów pochodzących z Polski, najwyższe od 1991 roku. Udział Ukrainy w polskim eksporcie zwiększył się do 2,8% (dla porównania – w II kwartale roku poprzedniego było to 1,9%), ustanawiając rekord. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż statystyki te nie dotyczą eksportu broni.

Na tle innych krajów Polska w tym kontekście jest “liderem”.

Paliwa

Wśród towarów eksportowanych przez Polskę na Ukrainę najwięcej sprzedaliśmy paliw, które stanowią 21% eksportu. Dla porównania, rok wcześniej było to 2%.

Ekspert ekonomiczny w Departamencie Statystyki NBP Wojciech Mroczek pisze, że przyczyną tego stanu rzeczy był 15-krotny wzrost wartości eksportu oleju napędowego i benzyny.

Tę nietypową zmianę w naszym wywozie do Ukrainy spowodował duży deficyt paliw [na] Ukrainie w warunkach trwającej wojny.

Niebagatelny wpływ miała destrukcja infrastruktury odpowiadającej za przetwórstwo ropy naftowej.

Pojazdy

Na drugim miejscu po paliwach znalazły się pojazdy drogowe. Stanowiły 18% eksportu. Mroczek pisze o wpływie na ten stan rzeczy postanowienia rządu Ukrainy o zawieszeniu stawek celnych i podatku VAT przy imporcie aut. Miało to na celu zwiększenie mobilności Ukraińców oraz aktywności gospodarczej małych firm i przedsiębiorstw.

W czasie od kwietnia do czerwca tego roku z Polski do Ukrainy wyeksportowano więcej niż 110 tysięcy używanych samochodów osobowych. Wspomniane wyżej ulgi przestały obowiązywać z początkiem lipca.

Łącznie paliwa i pojazdy drogowe odpowiadały za 80 proc. wzrostu eksportu na Ukrainę w II kwartale 2022 r.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Forsal

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY