Kalendarium Patriotyczne Mediów Narodowych od 26 września do 2 października: demonstracje, pikiety, spotkania

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Pixabay

Kiedy w domu zimno (bo strach ogrzewać mieszkanie z powodu rachunków) warto wybrać się na patriotyczne prelekcje o historii Polski. Warto tym bardziej, że jakby antyPiS przejął władzę to pewnie nie dość, że instytucje publiczne przestaną organizować takie spotkania, to jeszcze lewica i pseudoliberałowie zakażą pod hasłem walki z faszyzmem kultywowania pamięci o historii Polski.

26 września – poniedziałek

26 września w Kalwarii Pacławskiej odbędą się uroczystości upamiętniające funkcjonariuszy Policji Państwowej, wywiezionych i zamordowanych przez sowietów w 1940 r. pochodzących z parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Kalwarii Pacławskiej, ofiary zbrodni katyńskiej. Uroczystości rozpoczną się Msza św. o godz. 12:00 w Bazylice w Kalwarii Pacławskiej, po jej zakończeniu nastąpi przemarsz na miejsce upamiętnienie, gdzie odbędzie się apel pamięci, odegranie Hymnu Państwowego, prezentacja sylwetek upamiętnionych funkcjonariuszy przez dr. hab. Dariusza Iwaneczko, wręczenie odznaczeń policyjnych, wystąpienia Prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego oraz zaproszonych gości.

26 września (poniedziałek) 2022 roku o godz. 17.00, w 69. rocznicę aresztowania ks. abp. Antoniego Baraniaka i osadzenia go na Rakowieckiej, Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zapraszają na dyskusję o książce Jarosława Wąsowicza SDB „Defensor Ecclesiae. Arcybiskup Antoni Baraniak (1904–1977). Salezjańskie koleje życia i posługi metropolity poznańskiego”. Po dyskusji, o godz. 18:30, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprasza na Mszę świętą w intencji rozpoczęcia beatyfikacji abpa Antoniego Baraniaka (X Pawilon). Uczestnicy dyskusji: ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB, dr hab. Konrad Białecki (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), dr hab. Rafał Łatka (Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej). Moderacja: Jan Ruman. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, ul. Rakowiecka 37. Wstęp wolny. Dyskusja wokół książki będzie transmitowana na kanale IPNtv.

26 września 2022 o godz. 17.00 Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach cyklu „Spotkania z historią” zapraszają na dyskusję o książce „Stan badań nad pomocą Żydom na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką – przegląd piśmiennictwa”. Uczestnicy: dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr Tomasz Domański, Delegatura IPN w Kielcach, dr Alicja Gontarek, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Lublinie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Moderacja: dr Jan Hlebowicz, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Gdańsku.

Publikacja „Stan badań nad pomocą Żydom na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką – przegląd piśmiennictwa” składa się z trzech części. W dwóch pierwszych przedstawiono specyfikę okupacji niemieckiej w Polsce, okupacyjne uwarunkowania świadczenia pomocy oraz stan wiedzy na temat działań ratowniczych podejmowanych na rzecz Żydów przez dyplomację polską. Zasadnicze rozważania poczyniono w części trzeciej, na którą składają się studia poświęcone poszczególnym województwom. Obejmują one analizę badanego terenu wraz z ujęciem statystycznym ludności polskiej i żydowskiej oraz zagadnienie relacji polsko-żydowskich w okresie dwudziestolecia międzywojennego i Zagłady dokonanej przez państwo niemieckie. W ostatniej części każdego studium zaprezentowano dotychczasowy dorobek piśmienniczy poświęcony pomocy Żydom pod okupacją niemiecką, między innymi w zakresie pomocy indywidualnej, zorganizowanej, wsparcia Kościoła katolickiego, Żegoty, stratom osobowym w wyniku udzielanego wsparcia, a więc tym zagadnieniom, które dotychczas podejmowano najczęściej. Publikacja do pobrania nieodpłatnie w formie PDF.

W imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej, Zamojskiego Domu Kultury, Stowarzyszenia WEST mamy przyjemność zaprosić Państwa na wydarzenie „I zawsze zwycięstwo musiało Ich być… – widowisko muzyczno-filmowe dedykowane pamięci Hieronima Dekutowskiego »Zapory« i jego podkomendnych”, które odbędzie się już 25 września 2022 r., w Janowskim Ośrodku Kultury (początek o godz. 18:00). Wstęp na wydarzenie jest wolny.

27 września – wtorek

  1. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów. Uroczystości rozpoczną się 27 września br. (we wtorek) o godz. 17.00 u stóp pomnika Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym w Gdańsku. Msza święta w intencji twórców Polskiego Państwa Podziemnego 1939–1945 oraz kombatantów zostanie odprawiona w 25 września (w niedzielę) o godz. 12.00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

We wtorek 27 września 2022 r. o godz. 12 przy pomniku Armii Krajowej „Jodła” na skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach rozpocznie się uroczystość 83. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. W wydarzeniu weźmie udział dr Marek Jedynak z Referatu Badań Historycznych kieleckiej Delegatury IPN, który przedstawi rys historyczny.

27 września 2022 r. w Tarnowie i Krakowie odbędą się uroczystości związane z Dniem Polskiego Państwa Podziemnego. W sali Centrum Sztuki Mościce (godz. 11.45) artyści Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Janusza Wierzgacza wystawią spektakl słowno-muzyczny pt. „Franciszek Niepokólczycki – bohater, patriota, człowiek”. Wstęp wolny.

Rocznicowe uroczystości z udziałem m.in. prezesa IPN oraz wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, poświęcone pamięci żołnierzy i cywilów tworzących tajne struktury państwa polskiego podczas II wojny światowej, odbędą się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki w Krakowie. Ceremonia w asyście wojskowej rozpocznie się o godz. 15.

Zainstalowany na tirze mobilny showroom z „Grą Szyfrów” – gamingowym projektem edukacyjnym IPN od kilku dni przemierza Polskę. 27 września 2022 r. dotrze do Nowego Targu i zatrzyma się na jeden dzień na placu przy Miejskiej Hali Lodowej (ul. Parkowa 14). Zapraszamy do gry z wykorzystaniem okularów VR lub na stanowiskach PC. 27 września będziemy na Was czekać w godz. 10-16. Czas od godz. 10 do 13 rezerwujemy głównie dla grup zorganizowanych, natomiast w godz. 13-16 zapraszamy wszystkich dorosłych mieszkańców Podhala, a młodzież w wieku minimum 13 lat za zgodą rodzica lub opiekuna.

Uroczyste obchodach 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz święta Wojsk Obrony Terytorialnej.
Program obchodów:
12.00 Msza św. w Kościele pw. Św. Krzyża przy ul. 3 Maja 20
12.45 Przejście uczestników uroczystości pod Pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów
13.00 Rozpoczęcie uroczystości rocznicowych

  • podniesienie Flagi Państwowej na maszt
  • odegranie Hymnu Państwowego
  • przemówienia
  • Apel Pamięci
  • salwa honorowa
  • składanie wieńców i wiązanek kwiatów
  • odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego
    14.00 Zakończenie uroczystości rocznicowych

28 września – środa

Zapraszamy do odwiedzenia Mobilnego Showroomu promującego gamingowy projekt edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej ,,Gra Szyfrów”. Już 28 września „Gra Szyfrów” zagości na Podkarpaciu. Przyjedzie do Żurawicy, gdzie będzie dostępna na parkingu przy Urzędzie Gminy Żurawica. Wystawa będzie dostępna bezpłatnie w godz. 10–16, przy czym przewiduje się, że w godzinach 10–14 będzie dostępna dla grup zorganizowanych, a w godzinach 14–16 wystawę będzie mogła zwiedzić każda osoba dorosła, a także młodzież w wieku od 13 roku życia – za zgodą rodzica lub opiekuna.

W tym dniu o godz. 11:30 w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Żurawicy będzie możliwość spotkania z Prezesem Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karolem Nawrockim, na którą serdecznie zapraszamy.

Wydarzeniom będzie towarzyszyć prezentacja wystawy „Wojna z Bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920”, ekspozycję można oglądać w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Żurawicy.

Oddział IPN w Krakowie i Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” zapraszają w środę 28 września 2022 r. o godz. 18 na wykład pt. „Fenomen Armii Krajowej”, który wygłosi dr Paweł Naleźniak z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie. Będzie to opowieść o AK, jej osiągnięciach zbrojnych i wywiadowczych, o warunkach, w jakich była tworzona, o jej organizacji, etosie i dylematach jej żołnierzy, o społecznej solidarności wśród Polaków w czasie II wojny światowej oraz o cenie, jaką żołnierze AK zapłacili za walkę o niepodległość Polski. Zapraszamy do siedziby Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8 (wejście na rogu z ul. Garbarskiej).

28 września 2022 r. o godzinie 17:00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie pt. „Rodzinne pamiątki po Kresach. O świadomości kresowej mieszkańców województwa lubuskiego”. Naszym gościem będzie Bogusław Mykietów – pomysłodawca Archiwum Kresowego i osoba zaangażowana w działania na rzecz kultywowania pamięci o Kresach na terenie województwa lubuskiego. Sala im. Grzegorza Chmielewskiego (II piętro) Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, al. Wojska Polskiego 9.

29 września – czwartek

Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Warszawie organizuje konferencję naukową „Działalność wywiadowcza Polaków i polskiego wywiadu emigracyjnego po 1945 roku na terenie kraju”. Spotkanie odbędzie się w czwartek 29 września 2022 r. w Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.
PROGRAM:
08.45–09.00 Przywitanie gości i prelegentów – naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie dr Tomasz Łabuszewski
09.00–10.30 PANEL I (moderator: dr Konrad Rokicki, OBBH IPN w Warszawie)

  • dr hab. prof. UWr Robert Klementowski (Uniwersytet Wrocławski)
    Tajemnica tajemnic. Kontrwywiadowcze zabezpieczenie obiektów specjalnych w PRL na przykładzie kopalni uranu
  • dr Konrad Paduszek (Służba Kontrwywiadu Wojskowego; Akademia Sztuki Wojennej)
    Uwagi, spostrzeżenia i wnioski o kadrze wywiadu i kontrwywiadu Polskich Sił Zbrojnych po zakończeniu II wojny światowej
  • Paweł Sztama (Biuro Badań Historycznych IPN; Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
    Działalność Wydziału II (ds. szczególnej wagi) Departamentu Śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego wobec aktywności polskiego wywiadu emigracyjnego w latach 1945–1954. Mity a rzeczywistość
    10.00–10.30 DYSKUSJA
    10.30–11.00 PRZERWA
    11.00–12.30 PANEL II (moderator: dr Bartłomiej Noszczak, OBBH IPN w Warszawie)
  • prof. dr hab. Jacek Czaputowicz (Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW)
    Przygotowania do procesu grupy wywiadowczej II Korpusu gen. Andersa „Liceum” w świetle pism kierowanych w śledztwie przez kpt. Barbarę Sadowską do Józefa Różańskiego
  • Tomasz Krok (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Warszawie)
    Raporty Andrzeja „Gardy” Czaykowskiego z misji w Polsce (1951)
  • Bożysława Robertson (Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego) [online]
    Siatka Milera a sprawa o kryptonimie „Koral”. Działalność wywiadowcza Polaków skazanych za „szpiegostwo” na rzecz polskiego wywiadu emigracyjnego w Londynie na przykładzie „siatki Milera” (1950–1955)
    12.00-12.30 DYSKUSJA
    12.30–14.00 PRZERWA
    14.00–15.30 PANEL III (moderator: dr Norbert Wójtowicz, IPN Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu)
  • dr hab. prof. KUL Tomasz Panfil (Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie Samodzielna Sekcja Programowa; Katolicki Uniwersytet Lubelski)
    Misja wywiadowcza kpt. Jerzego Lewszeckiego
  • dr Anna Marcinkiewicz-Kaczmarczyk (Wydział Badań i Edukacji Archiwalnej Archiwum IPN) oraz Wiesław Kaczmarczyk (Biuro Rzecznika Prasowego IPN)
    Sprawa operacyjna krypt. „Rudy”. Inwigilacja Romana Rudkowskiego – pilota PSP podejrzanego o współpracę z wywiadem emigracyjnym
  • dr Paweł Glugla (badacz niezależny)
    Echa i opinie obywateli w sprawie procesu „ośrodka dywersyjno-szpiegowskiego” biskupa Czesława Kaczmarka zawarta w meldunkach agenturalnych WUBP w Krakowie
    15.00–15.30 DYSKUSJA
    15.30–15.50 PRZERWA
    15.50–17.40 PANEL IV(moderator: dr Elżbieta Kowalczyk, OBBH IPN w Warszawie)
  • dr Witold Bagieński (Archiwum IPN)
    Operacja „Ośrodek”, czyli o genezie afery Bergu
  • Bartosz Kapuściak (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Katowicach; Wojskowe Biuro Historyczne)
    „Wallenrod”? Praca ofensywna WSW i rozpracowanie wywiadu zachodnioniemieckiego na przykładzie Edwarda Sojki i Kazimierza Tychoty
  • Marek Barton (Szkoła Doktorska Anthropos IPAN/ IHN PAN)
    Działalność Henryka Uznańskiego w świetle akt sprawy agenturalnego sprawdzenia krypt. „Gejza”
  • Grzegorz Sojda (badacz niezależny)
    Władysław Śliwiński – wymyślony konspirator?
    17.00–17.30 DYSKUSJA
    17.45–19.15 PANEL DYSKUSYJNY (prowadzący: Tomasz Krok)
    DZIAŁALNOŚĆ WYWIADOWCZA W POWOJENNEJ POLSCE: FAKTY, MITY I ZJAWISKO SZPIEGOMANII.
    Uczestnicy dyskusji: dr hab. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Patryk Pleskot (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Warszawie), dr Robert Spałek (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Warszawie), dr Witold Bagieński (Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej).

Zapraszamy do odwiedzenia Mobilnego Showroomu promującego gamingowy projekt edukacyjny ,,Gra Szyfrów”. Już 29.09 przyjedzie do Chełma, gdzie będzie dostępna na terenie Komendy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Wystawa będzie dostępna bezpłatnie w godz. 10-16, przy czym przewiduje się, że w godzinach 10-13 będzie dostępna dla grup zorganizowanych, a w godzinach 13-16 wystawę będzie mogła zwiedzić każda osoba dorosła, a także młodzież w wieku od 13 roku życia — za zgodą rodzica lub opiekuna.

Rozmowę na temat książki „Wyższy Sąd Krajowy w Poznaniu 1939-1945” z autorem dr. Bogumiłem Rudawskim z Instytutu Zachodniego poprowadzi Tomasz Cieślak z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu. Wydarzenie odbędzie się w poznańskim Przystanku Historia (ul. Dąbrowskiego 29) w czwartek 29 września 2022 r. o godz. 17:00. Wstęp na spotkanie jest wolny.
https://swk.pl/wp-content/uploads/2022/06/xstrona_swk_targi_2022.png.pagespeed.ic.NrthEgw6Wu.webp

XXVII Targi Wydawców Katolickich od 29 września do 2 października. Arkady Kubickiego (Zamek Królewski w Warszawie)

Godziny otwarcia sali wystawowej:
Czwartek (29 września): godz. 10.00 – 18.30
Piątek (30 września): godz. 10.00 – 18.30
Sobota (1 października): godz. 10.00 – 18.30
Niedziela (2 października): 10.00 – 17.30

WSTĘP NA TARGI
Dzieci i młodzież w wieku 8-18 lat, emeryci i renciści – 1 zł
Dorośli – 3 zł
Bilet rodzinny (Rodzice z dziećmi do 18 lat) – 5 zł
Karnet na wszystkie dni targowe – 6 zł

Wstęp wolny (bezpłatny) na Targi:
Bibliotekarze i księgarze – po wypełnieniu formularza rejestracyjnego
Dziennikarze za okazaniem legitymacji prasowej
Dzieci do lat 7 włącznie (pod opieką dorosłych)
29-30 września młodzież szkolna

30 września – piątek

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej internowanych działaczy opozycji w 1982 r. odbędzie się 30 września 2022 r. w Nowym Łupkowie. 12:00 – msza św. w intencji internowanych

1 października – sobota

10:00 – 15:00 Bieg Rotmistrza Witolda Pileckiego w Markach. Glinianka Meksyk, Grunwaldzka róg Karłowicza, Marki
Tu można zapisywać się na bieg:
Bieg główny https://chronotex.pl/opis-zawodow/?id_zawodow=823
Bieg dzieci i młodzieży https://chronotex.pl/opis-zawodow/?id_zawodow=827
Biegi przedszkolaka https://chronotex.pl/opis-zawodow/?id_zawodow=828
Przypominamy, że udział w biegu jest bezpłatny!

O zbliżających się wydarzeniach proszę informować Jana Bodakowskiego np. za pośrednictwem Facebooka.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY