Grupa Wagnera. Kucharz Putina współzałożycielem grupy militarnej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jewgienij Prigożyn

Jewgienij Prigożyn / Fot. Twitter

Związany z Kremlem biznesmen Jewgienij Prigożyn po raz pierwszy przyznał się publicznie do utworzenia Grupy Wagnera i kierowania tą prywatną armią. Znana jest ona z dokonywania brutalnych działań zbrojnych na terenach objętych walkami m.in. na Ukrainie, czy w Syrii.
  • Niespodziewanie wieloletni przyjaciel Władimira Putina postanowił przyznać się do utworzenia Grup Wagnera.
  • Jewgienij Prigożyn przekazał, że prywatna armia rosyjskiego prezydenta miałą zostać założona w 2014 r.
  • W tym samym czasie Putin anektował nielegalnie Krym oraz za pomocą tzw. zielonych ludzików rozpoczął walki w Donbasie.
  • Sam Prigożyn miał być widziany w koloniach karnych na Ukrainie, gdzie werbował więźiów do walk z Ukraińcami.
  • Zobacz także: Szczątki polskich prezydentów w Warszawie. “Rządy na uchodźstwie posiadały legitymację społeczną”

Bliski przyjaciel prezydenta Władimira Putina przyznał się do udziału przy założeniu Grupy Wagnera, czyli prywatnej firmy wojskowej. Jewgienij Prigożyn, miał przekazać w komunikacie prasowym, że firma najemnicza została powołana w 2014 r. Warto przypomnieć, że w tym czasie Rosja nielegalnie zaanektowała Krym i rozpoczęła wojnę w Donbasie.

Najemnicy Wagnera walczyli m.in. w ukraińskim Donbasie, Syrii, w krajach afrykańskich i arabskich. Wiadomo, że w trakcie trwającej obecnie inwazji na Ukrainę, grupa Wagnera werbuje więźniów z rosyjskich kolonii karnych, oferując im wyjście zza krat w zamian za walkę na froncie.

Brutalność Grupy Wagnera

Nie da się ukryć, że Grupa Wagnera słynie z bardzo brutalnych metod prowadzenia działań zbrojnych. Według niezależnych mediów są specjalistami od wykonywania tzw. brudnej roboty, odpowiadając za zbrodnie wojenne na Ukrainie, w Syrii, Libii i Republice Środkowoafrykańskiej.

Jewgienij Prigożyn wytłumaczył, że wcześniej nie mógł wyjawić prawdy, gdyż miał chronić członków organizacji militarnej przed wrogami i akcjami odwetowymi. 

Biznesmen sądził się m.in. z naczelnym radia Echo Moskwy Aleksiejem Wieniediktowem i portalem Meduza, domagał się usunięcia wzmianek o nim z publikacji w internecie.

Czytaj więcej: Częściowa mobilizacja. Polska zawiesza wizy dla Rosjan

Kolonie karne na Ukrainie

Portal Meduza przypomina, że w 2019 r. portal The Bell opublikował materiały śledztwa dziennikarskiego, w którym wskazywano na powiązania Prigożyna z rosyjskimi władzami. Konkretnie źródła The Bell twierdziły, że Grupa Wagnera została utworzona z inicjatywy rosyjskiego sztabu generalnego.

Media informowały również we wrześniu o przecieku nagrań, na których Prigożyna agitujący więźniów w koloniach karnych na Ukrainie. Nawoływał on ich do wzięcia udziału w wojnie z Ukraińcami. Zdaniem mediów, przecieki miały być wcześniej uzgodnione z samym Prigożynem, mające świadczyć wg. niektórych o ambicjach politycznych “kucharza Putina”.

Grupa Wagnera dysponuje ciężkim sprzętem, artylerią i samolotami wojskowymi – przekazuje Radio Swoboda. W Rosji zakładanie prywatnych armii jest nielegalne. Kreml zaprzecza swoim powiązaniom z Grupą Wagnera.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY