Nie żyje Franciszek Pieczka

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Franciszek Pieczka

Franciszek Pieczka / Fot. Jakub Kamiński/PAP. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

W wieku 94 lat zmarł wybitny polski aktor Franciszek Pieczka - poinformowała jego rodzina. Został zapamiętany z ról w filmach takich jak "Żywot Mateusza", "Quo Vadis" i "Jańcio Wodnik". Znany był z produkcji filmowych, serialowych i teatralnych.
  • Debiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Później występował m.in. w spektaklach Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego i Zygmunta Huebnera.
  • Zagrał w ponad stu filmach – tak polskich, jak i zagranicznych. Swój debiut filmowy zaliczył w 1954 roku w “Pokoleniu” Andrzeja Wajdy.
  • W kwietniu 2022 r. poinformował, że nie wystąpi już na scenie lub w filmie.
  • Zobacz także: Będą nowe obowiązki dla pieszych? Prawicowa partia zbiera podpisy pod projektem

“Aktor Pana Boga”

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku w Godowie na Górnym Śląsku. Ukończył PWST w Warszawie.

Debiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Później występował m.in. w spektaklach Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego i Zygmunta Huebnera.

Zagrał w ponad stu filmach – tak polskich, jak i zagranicznych. Swój debiut filmowy zaliczył w 1954 roku w “Pokoleniu” Andrzeja Wajdy.

18 stycznia 2019 roku na antenie TVP Kultura został wyemitowany dokument “Aktor Pana Boga”, opowiadający o Franciszku Pieczce.

Prywatnie Franciszek Pieczka jest świętym, to nie podlega żadnej dyskusji, zawsze broni uciśnionych kolegów, zawsze jest punktualny, zawsze zna tekst, jest nieprawdopodobnym człowiekiem i przede wszystkim niezwykłym partnerem dla grających z nim koleżanek i kolegów aktorów – mówił wówczas reżyser, Mariusz Malec.

“Przeżyłem swoje”

W jednym z wywiadów Pieczka powiedział:

Chciałbym żyć jak najdłużej, ale nie boję się śmierci. Ja już przeżyłem swoje. Nie mam już wygórowanych aspiracji co do swoich poczynań, prywatnych czy zawodowych, stąd mam ten komfort wyciszenia. Ja już nic nie muszę, ale jeszcze wiele mogę.

W kwietniu 2022 r. poinformował, że nie wystąpi już na scenie lub w filmie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMF24, Radio Maryja, Wiara.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY