Wzrost produkcji przemysłowej w Polsce przekroczył oczekiwania ekonomistów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pxhere

Zdaniem ekspertów, recesja w Polsce w trzecim kwartale jest mniej prawdopodobna, ponieważ inflacja cen producentów pozostaje stabilna, a wzrost produkcji przemysłowej w Polsce poprawia się.

Sprzedaż przemysłowa w Polsce w sierpniu wzrosła o 10,9 proc. w porównaniu z sierpniem rok wcześniej i wzrosła o 0,7 proc. w porównaniu z lipcem – wynika z danych GUS. Zdaniem ekspertów wskazuje to, że recesja w najbliższych miesiącach w Polsce staje się coraz mniej prawdopodobna.

Ekspert od ekonomii Mariusz Zielonka powiedział, że wynik zaskoczył ekonomistów i przekroczył ich oczekiwania.

Przemysł dostosowuje się do zmieniających się warunków zmniejszającego się, choć nadal silnego popytu. Już dane o sprzedaży detalicznej pokazywały, że konsumujemy coraz więcej dóbr nietrwałych. Za tym trendem podążył także przemysł. Jedynie produkcja dóbr trwałych zanotowała w sierpniu roczny spadek, o 1,4 proc.

Dwa sektory

Polska gospodarka odnotowała duże wzrosty produkcji w dwóch sektorach. Pierwszym z nich było wydobycie węgla, co jest oczywistym efektem zwiększonego popytu i bardzo wysokich cen, które są silnym bodźcem do zwiększenia produkcji. Wydobycie węgla wzrosło o 43,3 proc. rok do roku.

Drugi sektor, produkcja samochodów, zwiększył produkcję o 40 procent, co wynikało z niskiej bazy w stosunku do ubiegłego roku, kiedy to przemysł motoryzacyjny doświadczył silnego popytu, ale braku dostępności komponentów. Zielonka wyjaśnił, że w ujęciu miesięcznym produkcja samochodów odnotowała poważny spadek po raz drugi z rzędu.

Sierpień kończymy z wynikiem -13,3 proc.

Inflacja uderza nie tylko w konsumentów, ale także w producentów, którzy obserwują gwałtowny wzrost kosztów produkcji. Chociaż ceny środków produkcji ustabilizowały się, to jeśli wzrosną z obecnego poziomu, zwiększy to szanse na recesję.

Przemysł mimo spadku popytu konsumpcyjnego, ale również i możliwości eksportowych nadal dotyka bardzo wysoka inflacja producencka. O ile ta dla konsumentów przekracza 16 proc., dla przedsiębiorców osiągnęła właśnie ponownie barierę 25 proc. Prym we wzroście nadal mają ceny energii.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Strefa biznesu

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY