Ambasador Izraela o reparacjach: To kwestia bilateralna pomiędzy Polską a Niemcami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ja’akow Liwne

Ja’akow Liwne / Fot. PAP/Michał Zieliński. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Uważamy, że sprawa reparacji jest kwestią bilateralną pomiędzy Polską a Niemcami - powiedział Ja’akow Liwne.
  • Ja’akow Liwne jest od lipca 2022 roku ambasadorem Izraela w naszym kraju.
  • Zapytany o kwestię reparacji, powiedział, że to skomplikowana sprawa.
  • “Wszystkie strony w nią zaangażowane powinny podjąć ją ze względu na szacunek dla ofiar i odpowiedzialność za przyszłość” – oznajmił.
  • Zobacz też: Polska zagra z Holandią w Lidze Narodów. Gdzie oglądać?

Dziennikarz Wirtualnej Polski Michał Gostkiewicz rozmawiał z ambasadorem Izraela w Polsce Ja’akowem Liwnem. Dyplomata został zapytany między innymi o sprawę związaną z zachowaniami uzbrojonych ochroniarzy Szin Betu ochraniających wycieczki do byłych niemieckich obozów koncentracyjnych. Chodzi o to, że izolowali izraelską młodzież od Polaków, co miało tworzyć wśród uczestników atmosferę strachu.

Czytałem to, co było publikowane w Polsce. Ze wszystkiego, co usłyszałem na ten temat ze strony izraelskiej wynika, że informacje podawane w Polsce są co najmniej nieprecyzyjne. A ochrona jest nieodzowną częścią tych wycieczek, ponieważ izraelska młodzież, izraelscy dyplomaci, są zagrożeni…

Na pytanie, czy są zagrożeni w Polsce, Ja’akow Liwne powiedział:

…są zagrożeni, gdy przebywają za granicą. Źródłem zagrożenia nie są Polacy, ale organizacje terrorystyczne, które nie ukrywają, że chcą zabijać jak najwięcej Izraelczyków, gdzie tylko mogą.

Liwne zapewniał podczas wywiadu, że Izraelczycy, którzy przybywają do Polski, bardzo dobrze wiedzą, kto był odpowiedzialny za obozy koncentracyjne ulokowane w Polsce.

Izraelczycy, którzy przybywają do Polski na oficjalne delegacje, przechodzą kursy przygotowawcze i specjalne zajęcia z historii, nie tylko Holokaustu – ale także naszej wspólnej historii, Polaków i Izraelczyków, Polaków i Żydów żyjących tu razem, ze wszystkimi tego dobrymi i złymi wydarzeniami, które miały tu miejsce.

Reparacje

Dziennikarz przywołał temat żenującego artykułu w “Times of Israel”, którego tytuł brzmiał: “Polska domaga się reparacji za Żydów zabitych przez Polaków”, interlokutor nie odniósł się jednak do niego. Gostkiewicz powiedział, że wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk wyraził nadzieję, że państwo, które nie istniał podczas II wojny światowej, zainteresuje się polskim raportem, gdyż uwzględnia on także krzywdy Polaków pochodzenia żydowskiego. Ambasador odrzekł:

Kwestia reparacji to skomplikowana sprawa i wszystkie strony w nią zaangażowane powinny podjąć ją ze względu na szacunek dla ofiar i odpowiedzialność za przyszłość. Uważamy, że sprawa reparacji, o których pan wspomniał, jest kwestią bilateralną pomiędzy Polską a Niemcami.

Jarosław Kaczyński, prezentując raport odnośnie reparacji powiedział, że “jeżeli państwo Izrael byłoby zainteresowane (…]) udziałem w tym przedsięwzięciu (…) z odpowiednimi skutkami finansowymi w dalszym etapie”.

Liwne ocenił relacje na linii Izrael – Niemcy jako dobre i silne.

Wynika to między innymi z faktu, że Republika Federalna Niemiec bierze pełną odpowiedzialność za zbrodnie III Rzeszy popełnione na narodzie żydowskim. Kwestia reparacji jest tematem dyskusji między Niemcami a Izraelem od lat 50. i jest częścią tego samego procesu wzięcia pełnej odpowiedzialności za Holokaust.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wirtualna Polska

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY