Zawisza: Do fuzji Orlenu z PGNiG powinno dojść [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Artur Zawisza

Artur Zawisza / Fot. YouTube/MediaNarodowe

" W toku prac parlamentarnych dokonano ważnego i niezbędnego rozstrzygnięcia, że te koncesje będą przechodziły na Orlen z mocy ustawy" - mówił w Dniu na żywo w MN Artur Zawisza.

Zobacz także: Powódź we Włoszech. Starożytny most wytrzymał falę, nowoczesne runęły

Orlen przejmie PGNiG?

“Do fuzji powinno dojść i dojdzie. Orlen będzie tym faktycznie przejmującym, mimo że są to dwa gigantyczne koncerny. Co do kwestii konkretnej – dotyka ona największego kłopotu, który trzeba było rozstrzygnąć w ramach fuzji, choć który w mojej ocenie został ustawowo rozstrzygnięty i uwaga MAP ma bardziej prawno – porządkowy charakter. O co chodzi? Łączą się dwie gigantyczne firmy, z czego Orlen jest tą bardziej rynkową firmą, bo walczącą o klienta na różnych rynkach. PGNiG przy całej swojej wielkości ma nieco łatwiejszą sytuację, bo działa w słabszym otoczeniu konkurencyjnym, jest prawie monopolistą na rynku gazowym” – mówił Zawisza.

Kwestie prawne fuzji

“To co prawnicy, a później legislatorzy i parlamentarzyści musieli wziąć na siebie, to co zrobić z koncesjami posiadanymi przez PGNiG, bo w pewnym sensie dystrybuuje on przez spółki córki gaz, ale także go poszukuje i wydobywa. Tych koncesji ma ciągle około 250 – to dużo. Liczono, że gdyby wszystkie koncesje przenieść, to trzeba przeprowadzić kilkanaście tysięcy postępowań, zakończonych decyzjami administracyjnymi. To zajęłoby kilka, jak nie więcej lat. I stąd w toku prac parlamentarnych dokonano ważnego i niezbędnego rozstrzygnięcia, że te koncesje będą przechodziły na Orlen z mocy ustawy” – wskazywał gość MN.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY