- W czwartek 22 września odbędzie się europejski dzień bez samochodu.
- Tego dnia wiele polskich miast oferuje swoim mieszkańcom podróżowanie komunikacją miejską.
- Niektóre samorządy postawiły pewne warunki, jakie będą musieli spełnić kierowcy.
- Ideą dnia bez samochodu jest ograniczenie emisji spalin.
- Zobacz także: Ukrainiec zniszczył mieszkanie. Wyrzucał przedmioty przez okno [+WIDEO]
Europejski dzień bez samochodu ma na celu ograniczenia emisji szkodliwych spalin. Z tego powodu wiele miast europejskich i polskich wprowadza pewne udogodnienia.
Organizatorzy transportu publicznego w niektórych miastach już dzisiaj zapowiedziały, że 22 września pasażerowie będą mogli pojechać bez konieczności kasowania biletu. Wiele polskich aglomeracji postanowiło w odpowiedni sposób zachęcić mieszkańców do jazdy bez własnego pojazdu.
Gdzie przejazdy będą darmowe?
Warszawski ratusz zapowiedział darmowe przejazdy autobusami, tramwajami, metrem i Szybką Koleją Miejską. Jednocześnie kasowniki w pojazdach będą przez cały czas zablokowane, aby nikt niepotrzebnie z nich nie skorzystał.
Mieszkańcy Wrocławia będą mogli za darmo pojechać wszystkimi autobusowymi i tramwajowymi liniami miejskimi, a także liniami strefowymi.
Natomiast pasażerowie, którzy będą podróżować krakowską komunikacją, mogą liczyć na darmowe przejazdy autobusami i tramwajami, niezależnie od stref.
W czwartek 22 września gdyńskie autobusy i trolejbusy obsługiwane przez ZKM Gdynia i autobusy z MZK Wejherowo przewiozą za darmo właścicieli i współwłaścicieli samochodów osobowych. Jedynym warunkiem jest przedstawienie dowodu rejestracyjnego wraz z dokumentem tożsamości. Ponadto samochody nie mogą być wypożyczone, firmowe czy leasingowe.
Szybka Kolei Miejska, Pomorska Kolej Metropolitarna i POLREGIO na terenie Pomorza, będzie oferować bezpłatne przejazdy dla kierowców.
Właściciele i współwłaściciele samochodów osobowych będą mogli bezpłatnie podróżować wszystkimi pociągami PKP SKM. Wszystkimi, czyli także tymi na liniach PKM. Podczas ewentualnej kontroli biletów, trzeba będzie okazać dowód rejestracyjny własnego auta oraz dokument tożsamości.
Gdańsk pierwszy raz darmowe przejazdy z okazji dnia bez samochodu oferuje nie tylko osobom posiadającym własne auta, ale wszystkim posiadaczom aktywnej Karty Mieszkańca.
Aby skorzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie, należy podczas kontroli okazać aktywną Gdańską Kartę Mieszkańca, tj. z zapisanym ważnym na bieżący rok Pakietem Mieszkańca
– wyjaśniła rzecznik prasowa Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku Dagmara Szajda.
Komunikacja miejska w Bydgoszczy będzie darmowa dla właścicieli i współwłaścicieli samochodów. W przypadku kontroli konieczne będzie okazanie odpowiedniego dokumentu potwierdzającego posiadanie samochodu.
Samorząd Województwa Wielkopolskiego od lat promuje zrównoważony transport. W 2012 r. wprowadzony został, cieszący się dużym zainteresowaniem, Bilet Bus-Tramwaj-Kolej, który jest systematycznie udoskonalany. Powstał również projekt Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, czyli systemu regularnych kolejowych połączeń regionalnych aglomeracji poznańskiej ułatwiający drogę do szkoły, pracy lub w innych celach.
W tym roku po raz kolejny Samorząd Województwa zachęca do aktywnej mobilności. Z okazji Dnia bez Samochodu na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego auta będzie można podróżować pociągami Kolei Wielkopolskich oraz POLREGIO i przesiąść się na transport ZTM.
Czytaj więcej: Warszawa: Dzień bez samochodu. Zobacz gdzie skorzystasz z darmowej komunikacji?
Na czym polega Europejski dzień bez samochodu?
Europejski Tydzień Mobilności organizowany jest co roku od 16 do 22 września, a jego zwieńczeniem jest Dzień bez samochodu. Celem tej inicjatywy jest rozpowszechnianie wiedzy oraz znaczenia zrównoważonego transportu, a także promocja ekologii i bezpieczeństwa. Kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. zachęca mieszkańców aglomeracji miejskich do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania.
Tegoroczny temat przewodni kampanii to “Lepsze połączenia”, co oznacza lepiej skomunikowanych mieszkańców oraz lepiej skomunikowane miejsca. Idea obejmuje każdy aspekt zrównoważonego transportu w mieście, koncentrując się na łączeniu ludzi i miejsc przy wykorzystaniu dostępnych środków oraz w oparciu o efektywne narzędzia planistyczne, w szczególności plany zrównoważonej mobilności miejskiej.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
rmf24.pl, koleje-wielkopolskie.com.pl, zyciestolicy.com.pl