Pomoc dla matek w trudnej sytuacji. Gdzie uzyskać? Kto może się zgłosić?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wielka Brytania

Matka z dzieckiem / fot. pxhere

Zawsze, gdy powraca publiczna dyskusja w kwestii ochrony życia, obrońcy konstytucyjnych gwarancji są okładani zarzutem, że matki w trudnej sytuacji nie mają znikąd pomocy, że ich interesuje tylko życie od poczęcia do narodzin. Tymczasem niezależnie od społecznych wojenek, poszczególne instytucje i organizacje niosą pomoc dla matek we wrażliwej dla nich sytuacji życiowej i moralnej.
  • Wiele kobiet, które zaszły w ciąże staje w dzisiejszych czasach przed trudną sytuacją materialną i moralną.
  • Naprzeciw tym potrzebom wychodzą różne organizacje pozarządowe oraz państwo.
  • Pomoc dla matek w bardzo trudnej sytuacji zapewnia m.in. opieka socjalna i różnego rodzaju zasiłki.
  • Również matki mogą zgłaszać się do różnych poradni psychologicznych, aby ocalić dziecko przed aborcją.
  • Ponadto w kraju znajduje się wiele ośrodków adopcyjnych, gdzie w ostateczności można oddać potomstwo.
  • Należy pamiętać, że swoją pomoc oferuje Kościół Katolicki, który zaprasza do rozmów z duchownymi i wolontariuszami działającymi w diecezjach.
  • Zobacz także: Liderka feministek przyznała się do kłamstwa. “Specjalnie zawyżałyśmy liczby, aby zalegalizować aborcję”

Oficjalny portal Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i Rodziny – jedenznas.pl stworzył rozbudowaną bazę, w której można odnaleźć możliwości różnorakiego wsparcia. Pomoc dla matek w trudnej sytuacji można podzielić na kilka rodzai, które oferuje państwo, organizacje pozarządowe, czy Kościół Katolicki.

Pomoc dla matek od rządu

Jednorazowe wsparcie w wysokości 1000 zł. “Becikowe” nie jest wypłacane każdemu, a jego otrzymanie uzależnione jest od kryterium dochodowego, które nie może przekraczać 1922 zł netto na osobę w rodzinie (wliczając również noworodka). Warunkiem niezbędnym do otrzymania tego świadczenia jest również korzystanie przez matkę dziecka z opieki lekarza ginekologa – nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu. Niezbędne zaświadczenie wystawia lekarz lub położna.

Świadczenie jest wolne od podatku dochodowego, podobnie jak wszystkie świadczenia rodzinne. O świadczenie mogą ubiegać się rodzice dziecka lub opiekun prawny bądź opiekun faktyczny dziecka. Wniosek o wypłatę “becikowego” należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka, a w przypadku, gdy dotyczy on dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka adoptowanego – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo adopcji, nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Czytaj więcej: 96 proc. ankietowanych biologów nie ma żadnych wątpliwości. Życie zaczyna się od poczęcia

Zasiłek macierzyński i urlopy poporodowe

Jeśli kobieta w ciąży jest zatrudniona i odprowadzane są składki na ubezpieczenie chorobowe, to przysługuje jej zasiłek macierzyński. Wysokość zasiłku wyliczana jest na podstawie średniego miesięcznego wynagrodzenia w ciągu ostatniego roku przed przejściem na urlop macierzyński.

Urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie (w przypadku ciąży pojedynczej) i skorzystać z niego mogą zarówno mama, jak i tata dziecka. Rodzice mogą również dzielić się tym urlopem tak, aby każde z rodziców wykorzystało jego część. Łączna długość urlopu nie może jednak przekroczyć 32 tygodni, bez względu na to, czy jedno, czy też oboje z rodziców będą z niego korzystać. Kwestia rozróżnienia urlopu macierzyńskiego od rodzicielskiego jest bardzo ważna w kontekście przyznawanego zasiłku macierzyńskiego, bowiem istnieją dwa scenariusze ustalania kwoty zasiłku.

Po powrocie do pracy, karmiącej matce przysługują przerwy na karmienie dziecka piersią. Mama bądź tata w każdym roku kalendarzowym, mogą także skorzystać z opieki nad dzieckiem (2 dni albo 16 godzin), aż do ukończenia przez dziecko 14 lat.

Warto podkreślić, że rząd oferuje wiele innych rozwiązań socjalnych dla matek i rodzin, jak Karta Dużej Rodziny, zasiłek pielęgnacyjny, fundusz alimentacyjny, zasiłek rodzinny, czy też wiele innych, których szczegóły można poznać na stronie jedenznas.pl.

Gdzie można uzyskać pomoc dla matek?

Zgodnie ze statutem, Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka prowadzi działalność edukacyjną, wychowawczą i naukową służącą obronie życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

Jeśli jesteś w trudnej sytuacji materialnej i boisz się, że nie uniesiesz kosztów utrzymania Twojego dziecka, tutaj czekają osoby, które Ci pomogą. W tym celu Stowarzyszenie uruchomiło „Fundusz wsparcia rodziny”. Z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy, przekazywane są również paczki żywnościowe. Ubiegać się o nie mogą samotne matki lub rodziny znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji materialnej

– czytamy na stronie portalu “jedenznas.pl”.

Czytaj więcej: Wirginia Zachodnia zakazuje aborcji. Prawo przewiduje pewne wyjątki

Hospicja perinatalne i ośrodki adopcyjne

Perinatalna opieka paliatywna skierowana jest do rodziców, oczekujących narodzin dziecka, którzy dowiadują się o jego niepomyślnej diagnozie i decydują się na kontynuowanie ciąży. Wsparcie i konsultacje psychologiczne oferowane są również rodzicom, którzy wahają się przed podjęciem decyzji o aborcji ze względów eugenicznych i potrzebują rozważenia i przedyskutowania konsekwencji każdej decyzji.

Hospicjum perinatalne obejmuje swoją opieką nienarodzone dzieci ze stwierdzonymi wadami letalnymi, czyli takimi, które nie rokują pomyślnie, wiążą się ze śmiercią dziecka w łonie matki lub w okresie okołoporodowym. Jeśli stan dziecka po urodzeniu pozwala na wypisanie go do domu, dalsza opieka paliatywna realizowana jest, w miarę potrzeb, w domu.

W Polsce istnieją również ośrodki adopcyjne, gdzie zagubiona życiowo matka może zamiast zabijać dziecko oddać je do adopcji. Takie miejsca istnieją praktycznie w każdym większym polskim mieście. Ta sama sytuacja dotyczy domów dla samotnych matek.

W Polsce działa Program Racheli prowadzący terapię dla kobiet po aborcji. Organizują też rekolekcje weekendowe. A także organizacja „Żywa Nadzieja„ – Psychoterapia Złożonej Traumy.

Fundacja Pro-Prawo do życia postanowiła uruchomić program pomocy matkom w ciąży, które przechodzą przez trudny okres. Kobiety mogą się zgłaszać do wolontariuszy na stronie ocalone.org, gdzie możliwa jest rozmowa oraz oferowana pomoc.

Wolontariusze oferują szeroki zakres usług, poczynając od miłej i rzeczowej rozmowy, podzielenia się wiedzą praktyczną, a nawet kontaktem do sprawdzonych specjalistów tj. lekarzy, placówek pomocowych, czy też pomocy duchowej i psychologicznej.

Oprócz możliwości wymienionych na portalu jedenznas.pl, warto wspomnieć o wsparciu udzielanym przez Kościół, m. in. poprzez działalność Caritas czy Diecezjalnych Centrów Pomocy Rodzinie. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie swojej diecezji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

jedenznas.pl, stronazycia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY