Jak zmieniała się siatka połączeń kolejowych w III RP? Znamy odpowiedź

foto
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter

Stowarzyszenie Ekonomiki Transportu opublikowało na Twitterze mapę linii kolejowych na których zawieszono kolejowy ruch pasażerski od początku III RP.
  • Stowarzyszenie Ekonomiki Transportu stworzyło mapę przedstawiającą linie kolejowe, na których zawieszono kolejowy ruch pasażerski od początku III RP.
  • “Uwaga, stworzyliśmy potwora, którego aż się sami przestraszyliśmy” – napisał profil na Twitterze.
  • “Bardzo długo będziemy jeszcze odczuwać skutki rozbiorów” – napisał w komentarzu Edward Weinert.
  • Zobacz też: Holendrzy chcą ogrzewać domy lampami naftowymi z powodu wysokich cen gazu

Stowarzyszenie Ekonomiki Transportu opublikowało na Twitterze mapę linii kolejowych na których zawieszono kolejowy ruch pasażerski od początku III RP.

Siedzimy w branży od lat, ale tworząc mapę sami się zdziwiliśmy, że jest aż tak źle.

Kreski czerwone to odcinki z zawieszonym ruchem pasażerskim (część z tych linii zostało już rozebranych; inne istnieją fizycznie, ale są zamknięte dla jakiegokolwiek ruchu kolejowego; na jeszcze innych prowadzony jest ruch, ale tylko towarowy). Kreski zielone to z kolei odcinki, gdzie prowadzony jest ruch pasażerski, ale “niekompletny”, np. sam ruch dalekobieżny bez ruchu regionalnego albo pociągi kursujące tylko w soboty i niedziele/wakacje/wybrane dni tygodnia.

Na mapie nie uwzględniono kolei wąskotorowych, które wówczas w wielu regionach również pełniły jeszcze dość istotną rolę w zakresie obsługi codziennych dojazdów. Bazą do stworzenia mapy był sieciowy rozkład jazdy pociągów na lata 1988-89.

Komentarze

Pojawiło się dużo komentarzy. W niektórych pojawiło się słowo “zabory”. Edward Weinert przedstawił korelację z “Królestwem Polskim”.

Mateusz Hoppe z kolei napisał, że w Wielkiej Brytanii jest to samo. Dodatkowo ceny są tak wysokie, że powstają zestawienia porównujące ceny lotów i kolei. Przykładowo bilet z Manchesteru do Indii kosztował 325 funtów, z kolei podróż kolejowa do Londynu – 369.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY