Nadzwyczajna komisja ds. kontrolowania reparacji wojennych? PSL: “PiS powinien poprzeć ten pomysł”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
PSL proponuje komisję ds. reparacji wojennych

Konferencja prasowa PSL / Fot. Twitrer

Polskie Stronnictwo Ludowe, które popiera kwestię reparacji wojennych, zaproponowało również partii rządzącej, aby ta mogła być w tej sprawie kontrolowana. Dlatego zaproponowano powstanie nadzwyczajnej komisji sejmowej, która kontrolowała by prace nad wypłaceniem należnych nam od Niemiec reparacji.
  • Podczas środowej konferencji prasowej, politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego skomentowali uchwałę ws. reparacji wojennych.
  • Zaproponowali oni również powołanie nadzwyczajnej komisji, która pilnowała by prac rządu nad tymi sprawami.
  • Zdaniem polityków tego ugrupowania Prawo i Sprawiedliwość nie powinno obawiać się przejrzystości.
  • Zobacz także: Branży transportowej grozi paraliż. Wchodzi nowy taryfikator

Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego zaproponowali, aby powstała nadzwyczajna komisja sejmowa ds. kontrolowania przebiegu prac nad reparacjami wojennymi. Zdaniem przedstawicieli tego ugrupowania, jeżeli Prawu i Sprawiedliwości zależy na uczciwości, powinni poprzeć ten wniosek.

Przedstawiamy projekt powołania w Sejmie komisji, która będzie nadzorowała działania rządzących w sprawie uzyskania zadośćuczynienia od strony niemieckiej. Jeśli PiS traktuje sprawę reparacji poważnie, to poprze nasz wniosek

– powiedział na konferencji senator Kazimierz Ujazdowski.

Dochodzenie do zadośćuczynienia od Niemiec jest słuszne. Musi być jednak prawdziwe, a nie pod publiczkę. Jeśli PiS chce odszkodowań, mówimy sprawdzam. Niech przedstawią harmonogram działań dyplomatycznych i poprą nasz wniosek o powołanie Nadzwyczajnej Komisji w tej sprawie

– podkreślił prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

Uchwała ws. niemieckich reparacji to zrozumiały krok. Rząd chce mieć poparcie innych sił politycznych. Przed tym jednak powinien przedstawić Sejmowi ekspertyzy prawne, że zadośćuczynienie jest możliwe i ścieżkę działań do jego uzyskania.

– wyjaśnił senator Jan Krzysztof Libicki.

Komisja Spraw Zagranicznych przyjęła w środę projekt uchwały ws. reparacji wojennych od Niemiec. Komisja procedowała trzy projekty zgłoszone przez: PiS, PO i PSL. Finalnie jako projekt wiodący przyjęto projekt PiS, którym w środę zajmuje się Sejm. Komisja przyjęła szereg poprawek, zaproponowanych zarówno przez posłów jak i Biuro Legislacyjne. Najważniejszą zaproponował Arkadiusz Mularczyk (PiS) i dotyczyła ona dodania do projektu zapisu, że Polska nie otrzymała stosownej rekompensaty finansowej i reparacji wojennych za straty poniesione podczas II wojny światowej w wyniku agresji ZSRR.

Za projektem ws. reparacji opowiedziało się 15 posłów, nikt nie był przeciwko, 10 osób wstrzymało się od głosu. Za głosowali posłowie partii rządzącej, a od głosu wstrzymała się opozycja.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

twitter.com, gazetaprawna.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY