Czechy zamrażają ceny prądu i gazu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier Czech Petr Fiala

Premier Czech Petr Fiala / Fot. PAP/EPA/Martin Divisek. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Szacowany wpływ na budżet ograniczenia cen energii elektrycznej i gazu wyniesie maksymalnie 130 mld koron (5,3 mld euro).

Czeski rząd uzgodnił maksymalną cenę energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Ministrowie ustalili pułap na 6 koron (1,13 zł) za kWh w przypadku energii elektrycznej i 3 korony (0,57 zł) w przypadku gazu. Ceny będą obowiązywać dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw od listopada, jak ogłoszono w poniedziałek na konferencji prasowej po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu.

Premier Petr Fiala oświadczył, że zatwierdzone w poniedziałek przez rząd maksymalne ceny energii będą obowiązywać gospodarstwa domowe i dostawców usług publicznych. Według niego, wszyscy odczują spadek płatności w listopadzie. Fiala dodał, że rząd przygotowuje też rozwiązanie dla przemysłu.

Minister spraw wewnętrznych Vít Rakušan stwierdził, że łącznie ze składnikiem regulowanym całkowita cena energii elektrycznej wyniesie od 7 do 9 koron (1,37 do 1,75 zł) za kilowatogodzinę. Według niego, gospodarstwo domowe, które wykorzystuje energię elektryczną do ogrzewania, powinno zaoszczędzić do 111 000 koron (21 360,31 zł) rocznie.

“Warunek konieczny”

Minister finansów Zbyněk Stanjura oszacował skutki budżetowe ograniczenia cen energii elektrycznej i gazu, zgodnie z decyzją rządu, na maksymalnie 130 mld koron. Jak przekazał, państwo w celu sfinansowania tego rozwiązania pozyskuje dochody od wszystkich spółek państwowych, podatek od nadzwyczajnych zysków oraz dochody z uprawnień do emisji.

Hurtowa cena energii elektrycznej osiągnęła w piątek poziom 496 euro za MWh, po tym jak pod koniec sezonu wakacyjnego wzrosła do 984 euro. Minister finansów Zbyňek Stanjura mówił, że aby środek zadziałał, konieczne będzie wprowadzenie obowiązku sprzedaży przez producentów energii części swojej produkcji, około 10 do 20 procent, państwu lub państwowemu detaliście.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Irozhlas

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY