Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopę procentową

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pxhere

Polski bank centralny podniósł w środę stopę procentową z 6,5 proc. do 6,75 proc. po wzroście inflacji powyżej 16 proc. w sierpniu.

Rada Polityki Pieniężnej zatwierdziła w środę podwyżkę podstawowej stopy procentowej o 0,25 proc. Decyzja oznacza, że ​​stopa procentowa banku centralnego wynosi obecnie 6,75 proc. To jedenasty wzrost z rzędu od października zeszłego roku, a decyzja wywołała wzrost cen akcji na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Stopa procentowa w Polsce przez ostatnie dwa lata była nadzwyczajna. Wiosną 2020 roku spadła do 0,1 proc. Jednak od jesieni zeszłego roku, przy gwałtownym wzroście inflacji, sytuacja zmieniła się diametralnie. 

Co dalej?

Analitycy uważają, że “jest mało miejsca” na dalsze wzrosty. Oczekiwane spowolnienie aktywności gospodarczej i spadek kredytów hipotecznych będą bardziej prawdopodobnymi środkami do powstrzymania inflacji aniżeli dalsze podwyżki stóp procentowych. Jest prawdopodobne, że bank centralny nie zażądałby takiej podwyżki stóp procentowych, gdyby sierpniowa inflacja nie przekroczyła lipcowych 15,5 proc. do 16 proc. 

Większość prognostów oczekuje, że bank centralny przyjmie w najbliższej przyszłości postawę “poczekamy i zobaczymy”, z niewielkimi oczekiwaniami na dalszy wzrost stóp procentowych w październiku. Jednak niespodziewanie zły zestaw danych o inflacji we wrześniu może doprowadzić do kolejnego wzrostu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Interia

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY