Moskwa krytycznie o planie dzielenia się gazem. “Nie można wymuszać takiego mechanizmu”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Moskwa o polskich rachunkach za gaz

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa / Fot.PAP/Paweł Supernak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, podkreśliła, że nie można wymusić na państwach unijnych obowiązku dzielenia się zasobami gazu. Polityk była pytana przez dziennikarzy o stanowisko Niemiec, które zarzucają Polsce brak podpisania porozumienia solidarnościowego ws. gazu.
  • Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odniosła się bardzo krytycznie do wymuszania na Polsce dzielenia się gazem.
  • Niedawno przedstawiciele Niemiec, Francji i Czech podpisały porozumienie w tej sprawie.
  • Niemieckie i unijne władze zarzucają Polsce brak solidarności.
  • Jak zauważyłą Moskwa, dla naszego kraju gaz stanowi jeden z elementów bezpieczeństwa energetycznego.
  • Zobacz także: Unijny podatek energetyczny. Najbardziej zyskają na nim Niemcy

Tego rodzaju dokumenty, deklarujące wzajemne wsparcie w zakresie dostaw błękitnego paliwa, podpisali przedstawiciele m.in. Niemiec, Francji i Czech. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wskazała, że kraje unijne naturalnie dzielą się nadwyżkami, ale w oparciu o własne bezpieczeństwo.

Jesteśmy powiązanym systemem w gazie, w energetyce, ale to wynika z rozmów biznesowych, to wynika z porozumień pomiędzy operatorami – naszym Gaz-Systemem a niemieckim operatorem. Rozwiązania, które dzisiaj mamy na stole, są wystarczające. To jest oczywiste, że jeżeli mamy nadwyżki na swoim rynku, to rynek gazu i rynek energii tak funkcjonuje, że się nimi dzielimy, ale w oparciu o bezpieczeństwo własne, bezpieczeństwo narodowe i interes narodowy państwa, a nie wymuszone mechanizmy

– zauważyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Minister dodała, że obecne ceny gazu i energii są nieakceptowalne i należy szukać rozwiązań na szczeblu krajowym i unijnym, aby chronić firmy i obywateli.

Komisja Europejska zaproponowała w tym tygodniu, aby wprowadzić górny limit cenowy na błękitne paliwo z Rosji w celu ustabilizowania cen na rynku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY