Mosbacher chwali Polskę: Zasłużyła na Pokojową Nagrodę Nobla

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Georgette Mosbacher

Georgette Mosbacher / Fot. PAP/Marcin Obara. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher powiedziała, że ​​Niemcy utraciły moralne prawo do kierowania odbudową Ukrainy.

W wywiadzie dla “Rzeczpospolitej” była ambasador przytoczyła niemiecki nacisk na realizację projektu gazociągu Nord Stream 2 i sposób, w jaki przyczynił się on do uzależnienia Europy od rosyjskiej energii, jako czynniki przyczyniające się do ataku Rosji na Ukrainę.

Georgette Mosbacher wyraziła nadzieję, że odbudowa Ukrainy będzie wielką szansą dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Inicjatywy Trójmorza, państw, które jej zdaniem mają wspólną historię i “można im zaufać”, ponieważ mają bliskie stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.

Mosbacher przyznała, że ​​odbudowa Ukrainy będzie ogromnym zadaniem i wymaga wkładu w skali globalnej zarówno kapitału prywatnego, jak i państwowego. Powiedziała też, że Ukraina musi zagwarantować, że środki te zostaną wykorzystane w sposób przejrzysty. 

Mosbacher chwali Polskę

Stwierdziła, że czuje, iż nie poświęca się wystarczającej uwagi temu, jak radzić sobie z Rosją po zakończeniu wojny. Dodała, że ​​jest to myślenie życzeniowe, aby w przypadku utraty władzy przez Putina Rosja “wróciła na drogi demokratyczne”, a Zachód mógłby wrócić do “biznesu jak zwykle”. Oznajmiła też, że polityka UE wobec Rosji była spektakularną porażką, i powinno się zmienić politykę odnośnie energetyki jądrowej. Mosbacher pochwaliła Polskę za to, że “zdała sobie z tego sprawę dużo wcześniej niż inne państwa europejskie”.

Była dyplomatka amerykańska w Polsce powiedziała, że ​​uważa, iż ​​Polska zasłużyła na Pokojową Nagrodę Nobla za reakcję na wojnę na Ukrainie, nazywając polski wysiłek nadzwyczajnym i nalegając na uznanie, poszanowanie, nagłaśnianie i nagradzanie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY