- Wkrótce pierwsze spotkanie w ramach Europejskiej Wspólnoty Politycznej.
- Oczekuje się, że zaproszenia otrzymają przywódcy sześciu krajów Bałkanów Zachodnich, Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinu, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Turcji, Armenii i Azerbejdżanu.
- Szczyt odbędzie się w dniach 6-7 października w Pradze.
- Zobacz też: 8 września – Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Pierwsze spotkanie na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej ma się odbyć w Pradze, ponieważ Czechy sprawują obecnie rotacyjną prezydencję w UE, tuż przed nieformalnym spotkaniem przywódców UE 7 października.
Unijny urzędnik przekazał dziennikarzom:
Zaproszenia zostaną rozesłane wkrótce na szczyt, który odbędzie się w dniach 6-7 października w Pradze. Oczekuje się, że otrzymają je przywódcy sześciu krajów Bałkanów Zachodnich, Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinu, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Turcji, Armenii i Azerbejdżanu.
Cele
Ideą nowego forum, pomysłem francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, jest stworzenie platformy dialogu politycznego i współpracy przy jednoczesnym włączeniu krajów aspirujących do członkostwa w UE i tych pozostających poza blokiem.
Głównym celem jest “prowadzenie politycznej dyskusji na temat strategicznych kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania dla kontynentu europejskiego” – tak powiedział urzędnik UE, dodając, że głównymi kwestiami będą wojna Rosji z Ukrainą, kryzys energetyczny i sytuacja gospodarcza Europy.
Podczas rozmów z ambasadorami w zeszłym tygodniu prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że nowe europejskie forum polityczne będzie się spotykać co sześć miesięcy. Macron przedstawił ten pomysł na początku maja, w trakcie debaty, czy przyznać Ukrainie, Gruzji i Mołdawii status kandydata do UE, jako opcję, która pozwoliłaby tym krajom “sąsiadującym z UE”, które obecnie nie są objęte ramami UE, na większe zaangażowanie w blok.
Niektórzy obserwatorzy wyrazili obawy, że propozycja może oznaczać poszukiwanie “alternatywy” dla rozszerzenia Unii Europejskiej, wobec czego Francja, i de facto większość krajów Europy Zachodniej, była sceptyczna, zanim inwazja Rosji na Ukrainę nadała temu procesowi nowy impet. Niedługo potem Macron odrzucił taką opcję.
Inną kwestią jest udział Turcji, która od dawna ma spory graniczne z członkami UE, Grecją i Cyprem, co zostało podniesione przez wielu innych członków i będzie przedmiotem debaty.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Euractiv