Szef brytyjskiej Agencji Środowiska: Picie wody ze ścieków to przyszłość

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Pokrywa kanalizacyjna

Pokrywa kanalizacyjna / Fot. Pixabay

Będziemy musieli być mniej przeczuleni odnośnie tego, skąd pochodzi nasza woda pitna - napisał sir James Bevan.

Sir James Bevan to dyrektor naczelny brytyjskiej Agencji Środowiska i były dyplomata, wyznawca “globalnego ocieplenia”, który jest powiązany ze Światowym Forum Ekonomicznym. W 2012 roku otrzymał tytuł szlachecki. Popełnił niedawno artykuł w The Times o wielce wymownym tytule: “Sir James Bevan: Picie ścieków pochodzących z recyklingu to przyszłość”.

Pisze w nim, że ostatnie opady nie zmieniły podstawowej sytuacji w Wielkiej Brytanii. Część terenów prawdopodobnie pozostanie w suszy przez wiele miesięcy, a jeśli będziemy zima będzie sucha, przyszły rok będzie jeszcze większym wyzwaniem.

Dalej stwierdza:

Będziemy musieli być mniej przeczuleni odnośnie tego, skąd pochodzi nasza woda pitna.

Już to zdanie jest alarmujące. Bevan wyjaśnia, o co chodzi:

Częścią rozwiązania będzie ponowne przetworzenie wody pochodzącej z oczyszczania ścieków i przekształcenie jej z powrotem w wodę pitną — całkowicie bezpieczną i zdrową, ale nie jest to coś, co wielu ludziom się podoba.

Z powodu suszy wg Bevana społeczeństwo musi “zmienić sposób myślenia o wodzie” i “traktować ją jako cenny zasób, a nie darmowe dobro”.

Wszyscy będziemy musieli myśleć inaczej. Niektóre z tych środków będą niepopularne, więc przyszłe rządy będą musiały wykazać wolę polityczną.

Rok temu Bevan powiedział, że ekstremalne powodzie w Wielkiej Brytanii wskazują na pilną potrzebę zmian, jeśli ludzkość ma przetrwać. Tym razem jednak głosi potrzebę zmian z powodu suszy.

Woda z recyklingu

Na początku tego roku singapurska agencja wodna wprowadziła na rynek piwo wyprodukowane z przetworzonych ścieków. Szef firmy Nestle, Brabeck-Letmathe, nazwał ideę, że “woda jest prawem człowieka” “ekstremalną”. Brad Coffey z Metropolitan Water District w Południowej Kalifornii powiedział:

Istnieje spuścizna zdrowia publicznego, w której praktyki inżynierii sanitarnej i organy regulacyjne uważały ścieki za odpad, coś, czego należy unikać, coś, czego należy się obawiać. Teraz, gdy mamy technologię … opinia publiczna, organy regulacyjne, społeczność naukowa ma znacznie większe zaufanie do naszej zdolności do bezpiecznego ponownego wykorzystania tej wody.

Jesus Gonzalez z Departamentu Wody i Energii w Los Angeles powiedział:

To będzie przyszłość wody w Los Angeles, przyszłość zaopatrzenia w wodę stanu.

Plany LA są jednak znacznie większe – ponieważ miasto postanowiło poddać recyklingowi 100% swoich ścieków do 2035 roku, zgodnie z obietnicą złożoną kilka lat temu przez burmistrza Erica Garcettiego. Aby to osiągnąć, zakład odzysku wody Hyperion w Los Angeles – który obecnie oczyszcza ścieki, aby były wystarczająco czyste, aby mogły zostać odprowadzone do zatoki Santa Monica – musi zostać całkowicie przekształcony w zaawansowany zakład oczyszczania wody, który produkuje wodę wystarczająco czystą do spożycia.

Dziennikarz Baxter Dmitry pisze żartobliwie, nawiązując do ostatniego trendu na promowanie jedzenia owadów:

Idealna do popicia robaków.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

News Punch, Wikipedia

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY