Polskojęzyczne stacje tv sięgają po zagraniczne koncesje. Wiemy, z których krajów najczęściej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Telewizja

Telewizja / Fot. Pixabay

Regulatorzy z Holandii i Hiszpanii najczęściej wydają koncesję dla polskojęzycznych stacji tv ubiegających się o zagraniczne koncesje - wynika z bazy danych MAVISE, którą opublikowało Europejskie Obserwatorium Audiowizualne.

KRRiT be wyłączności

Tylko nadające w Naziemnej Telewizji Cyfrowej stacje tv muszą ubiegać się o koncesje od polskiej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Pozostałe mają dowolność – mogą dokument uzyskać w dowolnym kraju UE. Część nadawców chętnie z tej możliwości korzysta.

Ubieganie się o koncesję w innym kraju jest możliwe dzięki europejskiej konwencji Rady Europy o telewizji transgranicznej oraz unijnej dyrektywie o audiowizualnych usługach medialnych. O licencje w innych krajach najczęściej ubiegają się stacje, które należą do zagranicznych firm.

Brexit zmienił sytuację

Po brexicie znaczna część nadawców, która dotychczas wybierała tamtejszego regulatora, zaczęła szukać innych krajów, aby tam zarejestrować swoją działalność.

W latach 2019–2020 wiele kanałów telewizyjnych migrowało do innych regulatorów w związku z brexitem i zmianami w dyrektywie o audiowizualnych usługach medialnych. Exodus z Wielkiej Brytanii ostatecznie zakończył się w 2021 roku, a liczba kanałów zarejestrowanych na wyspach powróciła do poziomu sprzed opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. W pierwszej połowie 2022 roku sytuacja była stabilna dla brytyjskiego regulatora – poinformowało Europejskie Obserwatorium Audiowizualne.

Kto gdzie się zarejestrował

Koncesje za granicą najczęściej wybierają międzynarodowe koncerny medialne. Zamiast rejestrować koncesje w każdym kraju, w którym nadają, robią to tylko w jednym.

Transgraniczne kanały były rejestrowane głównie przez międzynarodowych graczy, takich jak Warner Bros. Discovery, Disney, Viaplay, NBC, Paramount, Antenna, SPI International, Sky i BBC. Poza granicami danego kraju rejestrowano głównie kanały i usługi skierowane na rynki zagraniczne oraz odbiorców w wielu krajach Europy – podkreśliło EOA.

Na podstawie holenderskich licencji nadaje jednak wiele stacji Warner Bros. Discovery, dostępnych po polsku. To np. Discovery Channel, Animal Planet, TLC, Discovery Science, Discovery Historia, ID, Travel Channel, Food Network, DTX. W Niderlandach koncesję mają też MTV Polska, Comedy Central, Polsat Comedy Central Extra, Paramout Channel, Nick Jr. i Nick Toons (Paramount Global), AXN, AXN Spin, AXN Black, AXN White, Dizi oraz Novelas+. Holenderski odpowiednik KRRiT bez problemów wydał licencje erotycznym stacjom Hustlera. W tym kraju są też zarejestrowane polskie wersje serwisów streamingowych Netflix i Disney+.

Polskojęzyczne kanały Disneya (Fox, Fox Comedy, Disney Channel, Disney Junior, Disney xD, National Geographic, National Geographic Wild, National Geographic People) po koncesje wystąpiły do hiszpańskiego regulatora. W wypadku skarg od widzów KRRiT nie może ukarać stacji na zagranicznych koncesjach. Na podstawie hiszpańskich koncesji nadaje też wiele stacji związanych z SPI. To np. Kino TV, Filmbox Premoum, Filmbox Action, Filmbox Family, ametoon HD, DocuBox, FashionBox, 360TuneBox. Fust&Fun Box.

Mimo brexitu na podstawie brytyjskich koncesji wciąż nadają polskojęzyczne stacje BBC (BBC Brit, BBC Earth, BBC First, Cbeebies, BBC Lifestyle), CBS Reality, CBS Europa, Extreme Sports Channel, AMC, Polsat Viasat Explore, Polsat Viasat History, Polsat Viasat Nature oraz Epic Drama. W Czechach zarejestrowano natomiast: HBO, HBO 2, HBO3, HBO Max, Cinemax, Cinemax 2, Cartoon Network, Boomerang, a także część stacji z portfolio Paramount Global (Paramount Network, Nickelodeon, Club MTV, MTV 80s MTV 90s, MTV 00s, MTV i Nick Music). Dzięki niemieckim licencjom nadają polskie wersje Warner TV, History, History 2, Romance TV, serwis Amazon Prime Video, a w oparciu o koncesje francuskie Eurosport 1 i Eurosport 2. Polski Viaplay jest zarejestrowany w Szwecji, natomiast przejęte kilka lat temu przez Polsat kanały Eleven Sports 1-4 w Belgii. Fight Klub posiada koncesję rumuńską, a Polonia 1, Tele 5, Water Planet i Novela włoską.

Baza danych jest dostępna pod tym adresem.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wirtualne Media

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY