Zdobywamy aż 11 medali na MŚ w wędkarstwie rzutowym

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Jan Kita pobił rekord świata w rzucie na odległość ciężarkiem 18 gram oburącz sprzętem multiplikatorowym / Fot. Jacek Kuza

Na mistrzostwach świata w wędkarstwie rzutowym nasi reprezentanci zdobyli aż 11 medali. Nasz dorobek to 3 złote, 5 srebrnych i 3 brązowe krążki. Ten wynik potwierdza, że nadal jesteśmy jedną z najsilniejszych nacji w tym sporcie. Wędkarstwo rzutowe, czyli casting sport nie jest typową dyscypliną wędkarską, to dyscyplina, w której wykorzystuje się najważniejsze techniki wędkarskie: muchową i spinningową bez tradycyjnego połowu ryb ze zbiorników wodnych.

Wędkarstwo rzutowe, czyli casting (z angielskiego: rzucanie), to dyscyplina sportowa polegająca na rzucaniu lekką muszką lub ciężarkiem do celu, którym są tarcze, a także na odległość. Konkurencji nie rozgrywa się na wodzie, lecz na boiskach trawiastych. Jest dyscypliną, w której wykorzystuje się najważniejsze techniki wędkarskie: muchową, spinningową i multiplikatorową. W kategorii kobiet rozgrywa się wieloboje składające się z 7 konkurencji, a w kategorii mężczyzn z 9 konkurencji. Konkurencje castingu dzielą się na:

  • konkurencje muchowe – wykorzystujące techniki wędkarstwa muchowego polegają na wykonywaniu rzutów do celu – tarcz oraz na odległość.
  • konkurencje spinningowe – wykorzystujące techniki spinningowe polegają na wykonywaniu rzutów do celu – tarcz oraz rzutów na odległość.
  • konkurencje multiplikatorowe – wykorzystują techniki multiplikatorowe, polegają na wykonywaniu rzutów do celu – tarcz oraz na odległość przy użyciu specjalnego typu kołowrotka zwanego multiplikatorem.

Od 31 sierpnia do 3 września odbyły się w Tallinie mistrzostwa świata w castingu, czyli w wędkarstwie rzutowym. Konkurencje rozegrano w dwóch lokalizacjach, na stadionie Kalev Central Stadium oraz na talińskim hipodromie. Wystartowali zawodnicy z 12 krajów, w kategoriach mężczyzn i kobiet.

W reprezentacji Polski wystąpili: Kamila Stankiewicz, Natalia Makaruk, Karolina Kolarz, Donata Żelazowska oraz Tomasz Kościelniak, Jacek Kuza, Maciej Kuza, Patryk Sapigórski, Michał Sapigórski, Karol Sapigórski, Jan Kita.

Nasi zawodnicy przywieźli aż 11 medali – 3 złote, 5 srebrnych i 3 brązowe. Drużynowo Polacy zakończyli mistrzostwa na czwartym miejscu, a Polki – na drugim.

Największym sukces spośród naszych reprezentantów odniosła 19-letnia Kamila Stankiewicz, zdobywając srebro drużynowe oraz 3 medale indywidualne (1 złoty, 1 srebrny i 1 brązowy), w tym złoty w ogólnej klasyfikacji 5-boju, broniąc tytułu z tamtego roku z mistrzostw w Budapeszcie.

fot. Zdeněk Paul

Złote medale przywieźli także: Tomasz Kościelniak (skish muchowy) i Karol Sapigórski (odległość spinningowa 7,5g).

fot. Zdeněk Paul

Srebra wywalczyli: 16-letnia debiutantka Karolina Kolarz (odległość spinningowa 7,5g), Jan Kita i Donata Żelazowska (odległość multiplikatorowa 18g) oraz drużyna kobieca (Kamila Stankiewicz i Natalia Makaruk).

fot. Zdeněk Paul

Brązowymi medalistami zostali: Jacek Kuza (klasyfikacja ogólna 9-boju) oraz jego syn Maciej Kuza (spinning sprawnościowy – Arenberg). Dla Jacka Kuzy naszego 58-letniego weterana castingu to już 29 medal mistrzostw świata. Ma także 1 złoty medal World Games oraz 8 medali mistrzostw Europy, wszystkie zdobyte w latach 1990 do 2022. W ubiegłym roku nasz weteran odniósł największy sukces, zdobywając aż 3 tytuły mistrza świata. W tym roku rola obrońcy tytułu, a więc i faworyta nie była łatwa, tym razem Jacek Kuza musiał pogodzić obowiązki zawodnika, z funkcją trenera i organizatora wyjazdu całej reprezentacji.

fot. Zdeněk Paul

Wydarzeniem mistrzostw, było poprawienie przez Jana Kitę rekordu świata w rzucie na odległość ciężarkiem 18 gram oburącz sprzętem multiplikatorowym. Jego 116,44 m, uzyskane w kwalifikacjach przy dopuszczalnym wietrze do 3 m/s, jest wynikiem lepszym o 12 cm od dotychczasowego rekordu Anglika Colina Howletta, ustanowionego na krakowskich Błoniach w czasie mistrzostw świata 2008 r. Jan Kita został w ten sposób czwartym polskim rekordzistą świata w wędkarstwie rzutowym po Grzegorzu Kapustce (1990 r. – odległość muchowa), Jacku Kuzie (1996 r. – odległość muchowa) i Magdalenie Kuzie (2011 r. – odległość spinningowa), przy czym ich rekordy zostały już pobite.

Podsumowując – nasi zawodnicy przywieźli następujące krążki:

Kamila Stankiewicz – 🥇, 🥈 drużynowo,🥈, 🥉
Tomek Kościelniak – 🥇
Karol Sapigórski – 🥇
Karolina Kolarz – 🥈
Jan Kita – 🥈
Donata Żelazowska – 🥈
Natalia Makaruk – 🥈 drużynowo
Jacek Kuza – 🥉
Maciej Kuza – 🥉

Trenerem reprezentacji w tym roku był Jacek Kuza.

GRATULACJE!

Link do pełnych wyników mistrzostw TUTAJ

Współautor tekstu Magdalena Kuza

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY