Struktury lotnicze w Wojskach Obrony Terytorialnej?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wojska Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej / Fot. Twitter

"Rzeczpospolita" podała, że piloci cywilnych statków powietrznych będą mogli znaleźć dla siebie miejsce w Wojskach Obrony Terytorialnej.

WOT ma mieć część lotniczą oraz własne samoloty, ale chętni poczekają na to do trzech lat. Rzecznik Dowództwa WOT kpt. Witold Sura potwierdził informacje gazety, która napisała o strukturach lotniczych dla “Terytorialsów”:

Formacja ta będzie chciała przyjmować do służby pilotów cywilnych jednostek, który w przyszłości będą realizowali zadania rozpoznawcze, transportowe oraz ratownicze.

Pod koniec lipca pisaliśmy o tym, że w Polsce może powstać “Dronowa Dolina”. Póki co wszystkie brygady WOT będą dysponowały małymi bezzałogowymi statkami powietrznymi. Chodzi o drony FlyEye od firmy WB Electronics. Kpt. Witold Sura oznajmił:

Przez trzy lata przeszkolonych zostało 50 operatorów BSP, którzy wylatali blisko 4 tysiące godzin.

Drony są używane m.in. do patroli nad polsko-białoruską granicą oraz do monitorowania zagrożenia pożarowego i powodziowego w parkach narodowych.

Grzegorz Brychczyński

Sam patent utworzenia komponentu lotniczego WOT pojawił się już lata temu. Autorem propozycji jest Grzegorz Brychczyński, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Krajowej Sekcji Lotniczej i Technik Kosmicznych SITKRP. Zakłada on między innymi wstępne szkolenia lotnicze w cywilnych ośrodkach, na potrzeby sił powietrznych, ale również innych służb państwowych, np. Straży Granicznej czy Straży Pożarnej.

Plan opiera się na pracy amerykańskiego Civil Air Patrol, gromadzącego pasjonatów lotnictwa i pilotów z różnych środowisk.

Członkowie organizacji zajmują się poszukiwaniami z powietrza, usuwaniem skutków klęsk żywiołowych, edukacją lotniczą, wykonują misje kurierskie dla agencji rządowych, np. lokalnych organów ścigania oraz Czerwonego Krzyża.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

i.pl, Rzeczpospolita

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY