- Według oficjalnych danych PESEL, 46,5 proc. uchodźców to dzieci.
- W okresie letnim PZU zorganizowało 7 kolonii, których celem było integrowanie polskich dzieci i młodych Ukraińców, którzy uciekli przed wojną.
- Łącznie ponad 300 polskich i ukraińskich dzieci spędziło tydzień swojego lata na Mazurach w północno-wschodniej Polsce.
- Zobacz też: Pieskow o Nord Stream 1: “Jego niezawodność staje się wątpliwa”
Po przyjęciu ponad miliona ukraińskich kobiet i dzieci uciekających przed wojną na Ukrainie, Polska stoi teraz przed wyzwaniem pomocy im w integracji z polskim społeczeństwem. Biorąc pod uwagę okoliczności, wolontariusze robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić ukraińskim dzieciom dobry start w traumatycznym i niepewnym okresie ich młodego życia.
Dołączyły do nich również państwowe firmy, takie jak PZU, największa polska firma ubezpieczeniowa. Zorganizowała ona obozy letnie, mające na celu zjednoczenie młodych Polaków i Ukraińców w ramach wysiłków integracyjnych, które wkrótce mogą być powielane w całej Polsce.
Żaden inny kraj nie przyjął więcej ukraińskich uchodźców niż Polska, co oznacza, że zapewnienie integracji ma ogromne znaczenie nie tylko dla uchodźców, ale także dla przyjmującej ich ludności polskiej. Według szacunków ekspertów ds. migracji Macieja Duszczyka i Pawła Kaczmarczyka z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego od 1,45 mln do 1,55 mln Ukraińców znalazło schronienie w Polsce od czasu rosyjskiej inwazji.
Do 2 lipca 2022 r. ponad 1,2 mln Ukraińców otrzymało numer PESEL, zapewniający im dostęp do programów socjalnych i pracy. Według oficjalnych danych PESEL, 46,5 proc. uchodźców to dzieci.
W Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń Skarb Państwa posiada blisko 35 proc. akcji.
“Dobre Kolonie PZU”
W okresie letnim PZU zorganizowało 7 kolonii, których celem było integrowanie polskich dzieci i młodych Ukraińców, którzy uciekli przed wojną. Łącznie ponad 300 polskich i ukraińskich dzieci spędziło tydzień swojego lata na Mazurach w północno-wschodniej Polsce. Tam dzieci nawiązały ze sobą relacje, odbywając zajęcia na świeżym powietrzu, takie jak windsurfing, żeglarstwo, kajakarstwo i strzelanie z łuku. 11 sierpnia najsłynniejszy polski szef kuchni telewizyjnej i nagrodzony gwiazdką Michelin restaurator Wojciech Modest Amaro odwiedził dzieci w malowniczej wiosce Wilimy na sesję integracji kulinarnej.
Uczestnicy letniego obozu wspólnie z szefem kuchni przygotowywali klasyczne polskie i ukraińskie dania, takie jak ukraiński chłodnik, knedle z burakiem z kapustą, chrupiący indyk czy gofry z sernikiem.
Około 200 tys. ukraińskich dzieci zaczęło uczęszczać do polskich szkół już w semestrze wiosennym, ale minister edukacji Przemysław Czarnek szacuje, że mogło do nich dołączyć kolejne 200-300 tys. na część semestru wiosennego lub przyjechało do Polski latem.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
RMX News