Węgry podpisują umowę z Gazpromem o dodatkowy gaz ziemny

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Gazprom

Siedziba Gazpromu w Moskwie / Fot. PAP/EPA/Sergei Ilnitsky. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

W miarę zbliżania się zimy, rezerwy gazu na Węgrzech znacznie przewyższają zasoby innych państw członkowskich UE.
  • We wrześniu i październiku Gazprom będzie dostarczać na Węgry przez Serbię maksymalnie o 5,8 mln metrów sześciennych dziennie więcej gazu ziemnego, niż wynika to z kontraktu długoterminowego.
  • Wiadomość pojawia się w czasie, gdy w innych krajach Europy gwałtownie rosną ceny gazu.
  • Chociaż dodatkowa ilość gazu, który Węgry będą nabywać od Rosji, wynosi tylko jedną czwartą średniego dziennego zużycia na Węgrzech, nadal przyczyni się do realizacji ogólnych celów bezpieczeństwa energetycznego kraju.
  • Zobacz też: Schetyna zapowiada: Po dojściu do władzy opozycja porzuci temat reparacji

We wrześniu i październiku Gazprom będzie dostarczać na Węgry przez Serbię maksymalnie o 5,8 mln metrów sześciennych dziennie więcej gazu ziemnego, niż wynika to z kontraktu długoterminowego – poinformował w środę na swoim profilu na Facebooku minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó.

Podwyższona ilość przyczynia się również do bezpieczeństwa dostaw energii na Węgry oraz do tego, że nie ma potrzeby wprowadzania ograniczeń w kraju ze względu na brak gazu ziemnego.

O ile w sierpniu maksymalna ilość dodatkowego gazu dostarczonego powyżej kontraktu długoterminowego wynosiła 2,6 mln m sześc., to zostanie ona zwiększona do maksymalnie 5,8 miliona metrów sześciennych dziennie począwszy od 1 września.

Wiadomość pojawia się w czasie, gdy w innych krajach Europy gwałtownie rosną ceny gazu, co, jak ostrzegali liderzy branży i politycy, może wywołać poważne wstrząsy gospodarcze w nadchodzącej zimie, w tym zwolnienia, bankructwa, a nawet niepokoje społeczne. Premier Węgier Viktor Orbán skrytykował stanowisko UE w sprawie sankcjonowania Rosji, argumentując, że europejskie gospodarstwa domowe są tymi, które najbardziej cierpią z powodu działań Europy. W lipcu Orbán, opisując paneuropejską odpowiedź na rosyjską inwazję na Ukrainę, powiedział, że “na początku myślałem, że po prostu strzeliliśmy sobie w stopę, ale teraz wydaje się, że gospodarka europejska strzeliła sobie w płuca i dlatego teraz [z trudem] łapie powietrze”.

Umowa z Gazpromem

Chociaż dodatkowa ilość gazu, który Węgry będą nabywać od Rosji, wynosi tylko jedną czwartą średniego dziennego zużycia na Węgrzech, nadal przyczyni się do realizacji ogólnych celów bezpieczeństwa energetycznego kraju. Szijjártó wskazał również, że Węgry podpisały odpowiednią umowę z Gazpromem oraz wskazał, że dostawa dodatkowych ilości gazu ziemnego zależy od kwestii technicznych i technologicznych.

Szijjártó stwierdził również, że Węgry mają się dobrze pod względem rezerw gazu, które obecnie wynoszą ponad 36,5 proc. rocznego zużycia, w porównaniu do średniej UE wynoszącej 21,5 proc. Szef MSZ powiedział, że celem węgierskiego rządu jest osiągnięcie maksymalnego bezpieczeństwa energetycznego i dopilnowanie, aby brak gazu ziemnego nie powodował trudności gospodarczych, dlatego rząd zdecydował się pozyskać ilość gazu ziemnego powyżej zakontraktowanej kwoty. Wskazał, że ze względu na położenie geograficzne Węgier i położenie gazociągów niemożliwe jest zapewnienie dostaw energii do kraju, ponieważ jest to fizycznie niemożliwe bez wykorzystania i uwzględnienia rosyjskich źródeł gazu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY