Wioleta Kamińska o Archipelagu Polskości: „Piękno patriotycznych organizacji” [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Wioleta Kamińska, prezes Stowarzyszenia Patriotyzm i Wolność. / Fot. Arch. Wioleta Kamińska.

O działalności Stowarzyszenia Patriotyzm i Wolność, a także o mającym się odbyć w dniu 24 września RP 2022, wydarzeniu „Archipelag Polskości” w rozmowie z Piotrem Motyką, specjalnie dla Mediów Narodowych, mówi Wioleta Kamińska, prezes Stowarzyszenia Patriotyzm i Wolność.

Zobacz także: Rick Santorum: „Jan Paweł II był moim bohaterem” [NASZ WYWIAD]

Piotr Motyka: Czym zajmuje się Stowarzyszenie Patriotyzm i Wolność?

Wioleta Kamińska: Przedmiotem naszego zainteresowania jest działalność w zakresie promocji szeroko rozumianego patriotyzmu i wolności gospodarczej. Pracujemy nad polepszeniem procedur wyborczych, czy też zgłaszamy poprawki do sejmowej komisji deregulacyjnej. Te poprawki pochodzą z naszego programu “Patriotyzm i wolność” dostępnego na naszej stronie internetowej. Realizujemy program online “Porozmawiajmy o Polsce”, w którym rozmawiamy z naszymi gośćmi o naszym patriotyzmie, polskości. Bierzemy udział w życiu publicznym poprzez organizację debat, oraz konferencji. W grudniu ubiegłego roku zorganizowaliśmy konferencję poświęconą powstaniom Śląskim i Wielkopolskim pod tytułem:  “Polacy XX wieku w walce o kresy zachodnie Rzeczypospolitej.

Piotr Motyka: Na czym polega projekt “Archipelag Polskości” ?

Wioleta Kamińska: W Archipelagu Polskości pragniemy nie tylko ukazać piękno patriotycznych organizacji pozarządowych, ale przede wszystkim pokazać przez organizacje różnorodność polskości. Grupy rekonstrukcyjne są tu bardzo dobrym przykładem. Mamy husarzy, bractwo kurkowe czy organizację rekonstrukcyjną powstańców warszawskich – są to organizacje, które nawiązują do przeszłości przede wszystkim swoim strojem co jest cechą wspólną, natomiast mają odmienne sposoby działania. Każda z tych organizacji jest “wyspą”, która wchodzi w skład archipelagu, a w tym przypadku, naszej polskości. Mamy nadzieję, że Archipelag Polskości z roku na rok będzie się rozrastał. Przewidujemy kontynuację oraz rozszerzenie o kolejne działania, takie jak wystawy plenerowe, na których będziemy chcieli przedstawiać organizacje biorące udział w Archipelagu Polskości. Takie wystawy pozwolą dotrzeć do obywateli.

Jest jeszcze jeden cel Archipelagu Polskości. Organizacje społeczne mają bardzo mało okazji do wspólnych spotkań, które mogą nie tylko owocować nowymi kontaktami, ale również współpracą. Im więcej organizacji będzie działać wspólnie, tym ich głos będzie bardziej słyszalny. Pragniemy również stworzyć sieć pomocową dla organizacji, wiemy i rozumiemy problemy z jakimi borykają się organizacje. Chcemy wyjść im naprzeciw, jednak do tego potrzebujemy wspólnych spotkań. Archipelag Polskości jest właśnie taką okazją do zapoznania się, podzielenia się doświadczeniem, ale przede wszystkim wspólnie spędzonym czasem.

Piotr Motyka: Jak inne organizacje mogą włączyć się w “Archipelag Polskości” ?

Wioleta Kamińska: Do “Archipelagu Polskości” nie tylko może dołączyć każda organizacja, która swoją działalnością przyczynia się do szerzenia patriotyzmu, tradycji, kultury, historii, ale także organizacje lokalne (np. koła gospodyń wiejskich), religijne, artystyczne i muzyczne, krajoznawcze i etnograficzne, ideowe i wydawnicze, wychowawcze i edukacyjne czy gospodarcze i samopomocowe. Organizacje będą mogły zaprezentować się na scenie głównej jak i wystawić swoje stoisko, aby móc zaprezentować swój dorobek.

Zapraszamy również chętnych, którzy nie są związani z żadną organizacją, ale chcą zobaczyć różnorodność naszej polskości. Podczas Archipelagu Polskości, 24 września będzie można wysłuchać debat ze znakomitymi panelistami. Tematem pierwszej debaty będzie romantyzm polski (rok 2022 jest rokiem Romantyzmu Polskiego), druga debata będzie poświęcona organizacji pozarządowym. Po prezentacji i debatach zapraszamy na koncert cenionego artysty, Jacka Kowalskiego.

Piotr Motyka: Serdecznie dziękuję za ciekawy wywiad i życzę powodzenia w działaniu, szczęść Boże!

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Stowarzyszenie Patriotyzm i Wolność.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY