Ukraina: Dzieci zaczęły rok szkolny mimo wojny [+FOTO]

foto
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Pierwszy dzień szkolny na Ukrainie.

Pierwszy dzień szkolny na Ukrainie. / Fot. PAP/EPA. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Szkoły oferowały dni otwarte dla rodziców, aby mogli odwiedzić sale lekcyjne i schrony przeciwbombowe.

Rozpoczął się rok szkolny. Nawet gdy na wschodzie i południu Ukrainy szalały zaciekłe walki, wiele ukraińskich dzieci po raz pierwszy wróciło do klas, odkąd ich edukacja w szkołach została przerwana przez wojnę na pełną skalę. 

Podczas gdy minister edukacji Serhij Szkarłet powiedział, że do końca marca prawie 3 miliony dzieci w wieku szkolnym mogło wrócić do edukacji zdalnej, większość z nich musiała opuścić swoje domy w poszukiwaniu bezpieczeństwa, pomysł ponownego otwarcia szkół brzmiał wówczas nierealnie.

Pomimo trwającej groźby masowych ataków rosyjskich rakiet, które uderzyły w infrastrukturę cywilną w zwykle spokojnych miastach, w tym lipcowego ataku na Winnicę z liczbą ofiar śmiertelnych 26, szkoły otworzyły swoje drzwi 1 września. Wiele szkół oferuje podwójny format, w którym dzieci mogą również wznowić edukację zdalną na prośbę rodziców. 

Rodzice mają mieszane opinie na temat decyzji rządu o ponownym otwarciu szkół. Niektórzy popierają to, twierdząc, że ważne jest, aby dzieci przebywały w środowisku społecznym, w którym uczą się, jak nawiązywać przyjaźnie i wchodzić w interakcje z innymi. Ale są też tacy, którzy są temu przeciwni, a petycja domagająca się zakazu edukacji w pełnym wymiarze godzin zebrała ponad 26 000 podpisów. Wielu rodziców wyrażało obawy, że będzie to powodować stres psychiczny u małych dzieci i może zagrozić ich bezpieczeństwu. 

Szkoły ze schronami

Tylko szkoły ze schronami przeciwbombowymi, które spełniają ustanowiony przez rząd wymóg bezpieczeństwa, mogły przyjmować dzieci w środku. W tygodniach poprzedzających rozpoczęcie roku szkolnego minister Szkarłet powiedział, że około 41% ukraińskich instytucji edukacyjnych, w tym szkół i uniwersytetów, może zostać ponownie otwartych we wrześniu podczas wojny.

Szkoły oferowały również dni orientacyjne dla rodziców, aby mogli odwiedzić sale lekcyjne i schrony przeciwbombowe, aby pomóc im zdecydować, czy czuliby się komfortowo, wysyłając tam swoje dzieci. 

Kyryło Tymoszenko, wiceszef Urzędu Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, mówi:

Dziesiątki tysięcy dzieci w wieku szkolnym mieszka w pobliżu linii frontu na obszarach silnie ostrzeliwanych. W ogarniętym wojną obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy jest 50 tys. dzieci.

Według stanu na 1 września co najmniej 2405 placówek edukacyjnych, w tym szkół, zostało uszkodzonych lub zniszczonych w wyniku brutalnej wojny z Rosją. Ponoć co najmniej 270 z nich zostało całkowicie zniszczonych.  W Kijowie, metropolii położonej dalej od pól bitewnych, na których pod koniec czerwca doszło do ostatniego uderzenia rakietowego, burmistrz Witalij Kliczko powiedział, że 95% wszystkich szkół planuje rozpocząć nauczanie zarówno online, jak i offline. 

W całym kraju zostanie ponownie otwartych 3500 szkół z łącznej liczby 12 900. O 300 000 uczniów mniej niż w roku poprzednim wznowiło edukację.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Kyiv Independent

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY