Burmistrz Nowogardu składa hołd sowieckim żołnierzom. Matecki: “Precz z komuną!”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
SLD składa hołd sowieckim żołnierzom

Dariusz Matecki w Nowogardzie / Fot, Twitter

Na oryginalny pomysł uczczenia rocznicy wybuchu II wojny światowej wpadł burmistrz Nowogardu w woj. zachodniopomorskim. Przedstawiciele wywodzącego się z SLD burmistrza Roberta Czapli złożyli kwiaty pod komunistycznym pomnikiem braterstwa broni.
  • W rocznicę wybuchu wojny światowej władze Nowogardu postanowiły oddać hołd sowieckim żołnierzom.
  • Warto przypomnieć, że w 2017 r. radni nakazali uchwałą rozbiórkę pomnika “Kombatantów Rzeczpospolitej”.
  • Na miejscu pojawił się radny Szczecina Dariusz Matecki, który sprzeciwił się takim obchodom najazdu nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji na Polskę w 1939 r.
  • Zobacz także: Jest reakcja Niemców ws. reparacji wojennych. “Sprawa reparacji została zamknięta”

Pomnik przy nowogardzkim Placu Wolności od 1995 roku poświęcony jest “Kombatantom Rzeczpospolitej”. Decyzja o jego powstaniu zapadła jednak niemal trzy dekady wcześniej, a stało się to z inicjatywy lokalnych struktur PZPR. Do upadku komuny nazywany był on pomnikiem braterstwa broni. 

Nie można tego pomnika w żaden sposób przemianować, bo to tak jakbyśmy Leninowi przykleili szabelkę i napisali, że on jest od tej chwili Piłsudski, to jest po prostu niemożliwe. Ten pomnik zawsze będzie symbolem zniewolenia

– powiedział Mirosław Berezowski ze stowarzyszenia Kresy Wschodnie w rozmowie z TVP3 Szczecin.

W 2017 roku rada miejska w Nowogardzie podjęła uchwałę obligującą burmistrza Roberta Czaplę do rozbiórki pomnika, ten jednak nie zastosował się do decyzji radnych. Choć pomnik budzi ogromne kontrowersje, to regularnie odbywają się tam miejskie uroczystości. Tak było także w rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Trudno w to uwierzyć. Burmistrz Nowogardu 1 września zorganizował składanie kwiatów pod pomnikiem oddającym hołd Sowietom. Znów tam byłem. Burmistrz jest z SLD, niedawno CBA powinęło mu zastępcę, nawet zrezygnował z wypowiedzi publicznej, wysłał sekretarza. PRECZ Z KOMUNĄ!

– napisał Dariusz Matecki, radny Szczecina i prezes Ośrodka Monitorowania Antypolonizmu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY