Inflacja wciąż rośnie [+FOTO]

foto
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

GUS podał również, iż inwestycje w drugim kwartale 2022 roku wzrosły o 7,1%, konsumpcja prywatna o 6,4%, a PKB poszło do góry o 5,5%.

Wbrew przewidywaniom ekonomistów, inflacja osiągnęła w sierpniu poziom 16,1%. GUS informuje na swojej stronie internetowej:

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w sierpniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 16,1% (wskaźnik cen 116,1), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,8% (wskaźnik cen 100,8).

Cena żywności wzrosła o 17,4%, nośniki energii podrożały o 40,3%, a paliwa o 23,3%. W lipcu inflacja konsumencka wyniosła 15,6% w ujęciu rocznym. W stosunku do czerwca ceny towarów i usług wzrosły o 0,5%.

GUS podał również, iż inwestycje w drugim kwartale 2022 roku wzrosły o 7,1%, konsumpcja prywatna o 6,4%, a PKB poszło do góry o 5,5%. To o 3% mniej niż w pierwszym kwartale.

Czwarty kwartał

Polski Instytut Ekonomiczny przewiduje, że czwarty kwartał nie zaowocuje w duże spadki inflacji.

To efekt tańszych cen paliw. Przedsiębiorstwa dalej podwyższać będą ceny w związku z rosnącymi kosztami energii elektrycznej. Mocno zdrożeją również rachunki za ogrzewanie.

PIE napisał na Twitterze:

Inflacja wzrosła w sierpniu do 16,1%. Komunikat GUS wskazuje, że coraz szybciej rosną ceny energii. Rośnie też inflacja bazowa – w sierpniu wyniosła 9,8%. Równocześnie taniej tankujemy na stacjach benzynowych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMF24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY