Powstał Ruch Ochrony Szkoły. “Mamy do czynienia z kumulacją problemów”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Klasa szkolna

Klasa szkolna / Fot. pixnio.com

Ruch Ochrony Szkoły to nowa inicjatywa, która łączy zarówno świadomych rodziców, jak i nauczycieli, ale również prawników, lekarzy, pedagogów, psychologów (…). To kilkadziesiąt organizacji, osób reprezentujących różne profesje, które łączy idea zabezpieczenia naszych dzieci zarówno przed szkodliwymi wpływami, które – jak podejrzewamy – mogą je dotknąć w szkole, jak i szkodliwymi zjawiskami, które mogą w szkole zaistnieć - poinformowała na antenie Radia Maryja Hanna Dobrowolska.

Kumulacja problemów

Jej zdaniem obecnie mamy do czynienia z “kumulacją problemów w szkole”.

Niestety, ostatnie dwa lata nie wyciszyły kwestii, które już wcześniej niepokoiły rodziców. Są one związane z wulgarną edukacją seksualną, napływem do szkół podmiotów zewnętrznych i to bez należnej kontroli ze strony szkół, dyrektorów, rodziców. Mamy do czynienia z kumulacją problemów związanych z nauczaniem zdalnym. Po dwóch latach niezależne raporty psychologów, instytutów badawczych alarmują, iż absolutnie do zdalnej edukacji nie powinniśmy w najbliższym czasie ani dopuścić, ani nawet o niej myśleć. Te problemy dostrzegamy obecnie jako całkiem realne zagrożenia, bowiem w znowelizowanej w maju ustawie oświatowej zaistniały zapisy, które w daleko idący sposób ułatwiają dyrektorom przechodzenie na zdalne nauczanie. Mają oni zaledwie dwa dni, aby wdrożyć natychmiast nauczanie zdalne, w momencie kiedy określone resorty ogłoszą różnego rodzaju zagrożenia dla zdrowia ucznia. To znalazło się w najnowszych zapisach i bardzo nas niepokoi, ponieważ widzimy same negatywne skutki nauczania zdalnego – powiedziała.

Dobrowolska krytycznie oceniła również trend “edukacji włączającej”.

Kolejne zjawisko, które przechodzi swoją eskalację w ciągu ostatniego roku szkolnego, to są problemy związane z edukacją włączającą, z nowym systemem pełzającej reformy, która dotyka oświatę w Polsce. Edukacja włączająca ma sprawić docelowo, że wszyscy uczniowie – zarówno uczniowie będący w szkołach ogólnodostępnych, jak też ze szkół specjalnych – zostaną włączeni do jednego systemu oświatowego, czyli do szkół masowych. Likwidacji docelowo mogą ulec szkoły specjalne, a specjaliści zostaną rozsiani po placówkach ogólnodostępnych – stwierdziła.

Promowanie dobrych wartości

Jak podkreśliła, celem Ruchu Ochrony Szkoły nie jest bycie ruchem protestu, ale promowanie i proponowanie dobrych wartości w polskiej szkole.

Zależy nam na tym, żeby nie być protestacyjnym ruchem, ale by proponować konkretne propozycje, dobre wartości i utwierdzać te, które już są w naszej szkole. Nie chcemy dekonstruować polskiej szkoły, ale chronić to, co jest w niej najlepsze. Uważamy, że jest to budowanie autorytetu nauczyciela w bezpośrednim kontakcie z uczniem – wskazała.

Nie są to gołosłowne zapowiedzi. Wkrótce mają się ukazać pierwsze materiały przygotowane przez ROS.

Posiadamy już znakomite materiały adresowane do rodziców i w najbliższych dniach będą one kierowane bezpośrednio do organizacji rodzicielskich z przekazem, ażeby przed rokiem szkolnym każdy rodzic w Polsce, który chce się zaangażować w życie szkoły, został do tego przekonany, utwierdzony w decyzji, że jest to słuszne, dobre i na pewno da sobie z tym radę – powiedziała Hanna Dobrowolska.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY