Stop cenzurze prewencyjnej. Petycja w obronie prof. Wojciecha Roszkowskiego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W Polsce trwa dyskusja wokół podręcznika „Historia i teraźniejszość”, autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. W przestrzeni publicznej pojawiają się głosy nawołujące do prewencyjnego ocenzurowania publikacji. Wojciech Kozłowski, radca prawny z międzynarodowej kancelarii korporacyjnej Dentons, zapowiedział złożenie pozwu wobec prof. Roszkowskiego. Instytut Ordo Iuris przygotował petycję w obronie autora podręcznika, mającą na celu wyrażenie sprzeciwu wobec działań cenzorskich.

PODPISZ PETYCJĘ – LINK

Podręcznik ,,Historia i teraźniejszość” koncentruje się na wskazaniu problemów jakie dotykają ludzkość w naszej epoce. Autor pochyla się nad problematyką powstawania i funkcjonowania różnych szkodliwych ideologii, od nazizmu, aż po ideologię gender. Krytykuje także wizję zaprezentowaną w powieści „Nowy Wspaniały Świat” Aldousa Huxleya, według której dzieci produkuje się w laboratoriach, w oderwaniu od matki i ojca, od rodziny. Za te twierdzenia, na prof. Roszkowskiego spadły liczne ataki, fałszywie zarzucające mu deprecjonowanie dzieci poczętych metodą in vitro i ich rodzin.

Zarzuty wobec historyka skierował również Wojciech Kozłowski, radca prawny z międzynarodowej kancelarii korporacyjnej Dentons. W rozmowie z Wirtualną Polską ogłosił, że zamierza pozwać polskiego naukowca w związku z napisanym przez niego podręcznikiem. Jak stwierdził, możliwe jest także pozwanie wydawnictwa Biały Kruk, które wydało publikację.

Wcześniej Wojciech Kozłowski w podobny sposób zaatakował Kaję Godek, jedną z liderek ruchu pro-life. Grupa aktywistów LGBT. przy wsparciu kancelarii Dentons, wytoczyła przeciwko działaczce powództwo, ponieważ ta, wyrażając swoje poglądy na temat homoseksualizmu, miała rzekomo naruszyć dobra osobiste powodów. Choć Kaja Godek wygrała w pierwszej instancji, to Sąd Apelacyjny w Warszawie skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia, tworząc niebezpieczny dla wartości wolności słowa precedens, który oznacza odejście od zasady, w myśl której nie można naruszyć dóbr osobistych konkretnej osoby wyrażając generalne poglądy. Sam Wojciech Kozłowski twierdzi, że chce ten precedens „wykorzystać teraz w sprawie przeciwko panu profesorowi Roszkowskiemu”.

W związku z tym, Instytut Ordo Iuris skierował apel do klientów kancelarii Dentons o stanięcie w obronie wolności nauki, wolności słowa i sprzeciwienie się cenzurze prewencyjnej. Petycję można podpisywać na stronie bronmyprofesora.pl.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY