- W ostatnich dniach zarówno Grupy Azoty oraz Anwil informowały o problemach z produkcją nawozów.
- Jest to spowodowane m.in. wysokimi na rynku cenami za gaz.
- Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że poprosił ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka oraz ministra aktywów państwowych Jacka Sasina o wypracowanie odpowiedniego mechanizmu.
- Ma on pomóc w odpowiedniej interwencji na rynku nawozów, przede wszystkim na przyszły rok.
- Zobacz także: Grupa Azoty wstrzymuje część produkcji. Powodem wysokie ceny gazu
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zwrócił się o wypracowanie odpowiedniego mechanizmu podażowo-popytowego i cenowego, by móc dokonać interwencji na rynku nawozów. Chodzi o to, by ceny nawozów nie przekładały się na ceny żywności. Mechanizm ten mają wypracować wspólnie wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Poprosiłem pana premiera Kowalczyka i pana premiera Sasina o wypracowanie w możliwie krótkim czasie odpowiedniego mechanizmu podażowego – popytowego i cenowego, tak żeby znowu móc dokonać odpowiedniej interwencji na rynku nawozów po to, aby już nie tylko w tym roku, bo mówimy przede wszystkim o przyszłym roku wysokie ceny nawozów nie przekładały się na wysokie ceny żywności
– przekazał premier Mateusz Morawiecki.
Premier zapowiedział, że mechanizm ten ma zostać przedstawiony na najbliższym bądź na kolejnym posiedzeniu Rady Ministrów.
Czytaj więcej: Ekologia po niemiecku. Zachodni sąsiedzi otwierają kolejną elektrownie węglową
Kłopoty z nawozami
Grupa Azoty poinformowała w poniedziałek wieczorem, że w konsekwencji rekordowo wysokich cen gazu ziemnego czasowo zatrzymuje instalacje do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6. Spółka kontynuuje produkcję katalizatorów, osłonek poliamidowych, kwasów humusowych, skrobi termoplastycznej oraz kwasu azotowego stężonego. O tymczasowym wstrzymaniu produkcji nawozów azotowych w związku z rekordowym wzrostem cen gazu ziemnego w Europie zdecydował także Anwil.
Spółka podała, że w trakcie ogłoszonego postoju instalacji produkcyjnych realizowane będą procesy inwestycyjne oraz remontowe, w tym planowany wcześniej, główny remont instalacji poliamidów. Zarząd spółki wskazuje, że aktualna sytuacja na rynku gazu ziemnego, determinująca rentowność prowadzonej produkcji, jest niezwykła, całkowicie niezależna od spółki, i nie było można jej przewidzieć.
Bum❗️ @Grupa_Azoty wstrzymuje część produkcji, tłumacząc to wysokimi cenami gazu.
— Krzysztof Berenda (@k_berenda) August 23, 2022
Ekipa Azotów winą obarcza @GK_PGNiG („sprzedają za drogo!”). Gazownicy odpowiadają, że proponowali kontrakty długoterminowe jak cena była niższa („a brać nie chcieli”).https://t.co/ZtMnBczbCz
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
dorzeczy.pl