Rolnicy otrzymają wsparcie od rządu. Wzrost zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Tegoroczne zaliczki na poczet płatności bezpośrednich wzrosną z dotychczasowych 50 proc. do 70 proc. danej płatności. Rolnicy otrzymają pomoc, która pomoże im walczyć ze skutkami kataklizmów i wojny na Ukrainie.
  • W tym roku polscy rolnicy otrzymają większe zaliczki na poczet płatności bezpośrednich.
  • Ma to zdaniem rządu odciążyć finansowo rolników, którzy mają problem ze sprzedażą zboża.
  • Szef komisji rolnictwa i rozwoju wsi poseł Robert Telus, wyjaśnił że pomogą one przetrwać kryzys gospodarczy związany z wojną na Ukrainie.
  • Zobacz także: Supernowoczesny i ekologiczny biurowiec. Ambitne plany CD Projekt

Z projektu rozporządzenia opublikowanego przez ministerstwo rolnictwa wynika, że wzrost zaliczek na poczet płatności bezpośrednich ma poziom dopuszczalny przez przepisy Unii Europejskiej. Podwyżka ma pomóc gospodarstwom na terenie kraju.

Resort rolnictwa podał w uzasadnieniu, że polskie gospodarstwa doświadczają trudności finansowych, które źle wpływają na zdolność realizacji zobowiązań. Wśród nich wskazano m.in. na suszę i wojnę na Ukrainie.

Przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Robert Telus, podkreślał, że większe zaliczki będą dużą pomocą dla polskich rolników.

Kiedy możemy dać większe zaliczki, to staramy się to robić, dlatego że w tej chwili ludzie potrzebują środków, ponieważ żyjemy w dobie wojny militarnej, ale również wojny ekonomicznej i gospodarczej. Rząd stara się, aby w takich momentach być z rolnikami i próbować im pomóc. Z tych środków można kupić nawozy, ale nie należy sprzedawać ziarna, ponieważ wszystko wskazuje na to, że będzie ono droższe, będzie go brakować w Europie i Afryce. Staramy się pomagać w tej trudnej sytuacji rolnikom 

– wskazał poseł Robert Telus.

Zgodnie z projektem wypłaty zaliczek mają ruszyć 17 października. Ich całkowita wartość wynosi blisko 2,5 mld euro. Z Oceny Skutków Regulacji wynika, że z płatności może skorzystać ponad milion osób.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY