Der Spiegel: To czeska wiceprzewodnicząca KE Jourová odpowiada za blokadę funduszy dla Polski

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Věra Jourová

Věra Jourová / Fot. Flickr

Według niemieckiego tygodnika von der Leyen stanęła w obronie polskich władz, ale później nie była w stanie sprzeciwić się Jourovej.
  • Według niemieckiego tygodnika Der Spiegel Ursula von der Leyen stara się znaleźć kompromis i uniknąć blokady przez UE w sporze z Polską o tzw. rządy prawa.
  • Tymczasem wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Věra Jourová zdecydowanie się temu sprzeciwia.
  • Jourová zajmuje bardziej jednoznaczne i twarde stanowisko niż von der Leyen w “walce z narastającymi tendencjami autorytarnymi w Polsce i na Węgrzech”.
  • Zobacz też: Ścisła współpraca Polski i Ukrainy w zakresie cyfryzacji. Podpisano memorandum

Czeska wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Věra Jourová miała przyczynić się do zaostrzenia relacji między Brukselą a krajami Europy Wschodniej. Według niemieckiego tygodnika Der Spiegel komisarz walczy teraz ze swoją szefową Ursulą von der Leyen. Jourová miała zrujnować kompromis między Brukselą a Warszawą w sprawie uwolnienia funduszy unijnych, którego Komisja Europejska była podobno bliska zawarcia.

Jourová i von der Leyen mają podobno “skomplikowane i zimne” relacje. Czeszka pracuje jako europejska komisarz ds. wartości i przejrzystości. Jej zadaniem jest m.in. propagowanie zasad tzw. rządów prawa, ale działania i uprawnienia Jourovej to nie tylko “wartości”, ale także dystrybucja znacznych sum pieniędzy. Niemiecki Der Spiegel pisze:

Jourová może być decydująca. Premier Węgier Viktor Orbán to odczuł. Poza konfliktami z innymi szefami państw i szefami rządów poszczególnych krajów, sama przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma z nią problematyczne relacje.

Jourová zajmuje bardziej jednoznaczne i twarde stanowisko niż von der Leyen w “walce z narastającymi tendencjami autorytarnymi w Polsce i na Węgrzech”. Z kolei von der Leyen stara się znaleźć kompromis i uniknąć blokady przez UE w sporze z Polską o tzw. rządy prawa.

Sprzeciw wiceprzewodniczącej

W związku z tą sytuacją Komisja Europejska pod naciskiem von der Leyen przyjęła zablokowany wcześniej Krajowy Plan Odbudowy. Decyzja została podjęta bez konsultacji z Jourovą, która była temu przeciwna, wskazuje Der Spiegel. Warszawa i Bruksela wierzyły wtedy, że miliardy euro nadejdą szybko. Jednak podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim na początku lata Jourová stwierdziła, że ​​polskie prawo nie spełnia wymagań. Do tego czasu nikt nie spodziewał się silnego oporu ze strony Jourovej. Po tym oświadczeniu dla wszystkich było jednak jasne, że pieniądze tak szybko nie dotrą do Polski.

Jourová nie zamierza ustąpić. Domaga się sankcji finansowych wobec Polski i opowiada się za wszczęciem śledztwa w sprawie naruszenia umów, mimo że wiceprzewodnicząca Komisji nie ma odpowiednich uprawnień do zarządzania “planem odbudowy”.

Według niemieckiego tygodnika von der Leyen stanęła w obronie polskich władz, ale później nie była w stanie sprzeciwić się Jourovej. Von Der Leyen nie może sobie pozwolić na “zgniłe kompromisy” ze względu na konsekwencje działań Jourovej – dodaje Spiegel. Posłowie lewicy nazwali zbliżenie Brukseli z Warszawą czy Budapesztem “zgniłymi kompromisami”.

To nie pierwszy raz, kiedy Jourová wprawia w zakłopotanie Unię Europejską. Na początku lipca prezydent Andrzej Duda stwierdził w programie Polsat News, że postrzega słowa Jourovej “czysto jako polityczny atak na Polskę”. Odpowiadał na twierdzenie komisarz, że obecne zmiany w polskim sądownictwie, które zlikwidowały kontrowersyjną izbę dyscyplinarną, nie spełniają oczekiwań Komisji Europejskiej. Wypowiedź Jourovej sprawiła, że ​​Warszawa nie mogła liczyć na pieniądze z Funduszu Odbudowy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY