Polskie PKB poniżej oczekiwań. Spowolnienie krajowej gospodarki?

foto
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pxhere

Jak zauważył Polski Instytut Ekonomiczny, liczba podana przez GUS była słabsza od mediany prognoz rynkowych (6%).

Analitycy sytuacji ekonomicznej rokowali wzrost PKB w granicach 6%. Dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią, że będzie to 5,3%. Oznaczać to może spowolnienie krajowej gospodarki.

Jak zauważył Polski Instytut Ekonomiczny, liczba podana przez GUS była słabsza od mediany prognoz rynkowych (6%). Zwrócono uwagę na niższy wzrost wydatków konsumenckich, zaś tempo wzrostu inwestycji nie uległo znacznej zmianie od uprzedniego kwartału.

Wyrównany sezonowo (z uwzględnieniem m.in. różnicy w liczbie dni roboczych) PKB spadł o 2,3 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, a rok do roku wzrósł o 4,5 proc. Tempo wzrostu PKB spadło w II kwartale do 5,3%. Osłabienie związane jest z niższym wzrostem wydatków konsumenckich. Wyniki gospodarcze wciąż podwyższało akumulowanie zapasów przez przedsiębiorstwa – prawdopodobnie jednak to ostatni taki kwartał.

Dalej PIE pisze, że następne kwartały przyniosą wyraźne spowolnienie.

Spodziewamy się, że wyniki w III kwartale będą zbliżone do 3%. Miesięczne informacje wskazują, że stosunkowo dobrze radzi sobie przemysł. Niemniej budownictwo spowalnia, a handel czeka stagnacja.

Inni analitycy

Analitycy Banku Pekao S.A. piszą, że pomijając jednorazowe zdarzenia, był to najgorszy kwartał w historii szeregu polskiego PKB. Z kolei ekonomiści mBanku stwierdzają:

W Polsce zaczęła się recesja, ale nie jest to już na tym etapie nazbyt odkrywcze stwierdzenie. Raczej PKB stawia tu kropkę nad “i”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMF24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY