Biurokracja. Ministerstwo rozwoju podejmuje walkę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Waldemar Buda

Waldemar Buda / Fot. You Tube/ Polskie Radio

Od przyszłego roku nie będziemy musieli tak często jak obecnie stawiać się osobiście w urzędach. Projekt zmian w tym zakresie przygotowało ministerstwo rozwoju i technologii.
  • Minister rozwoju I technologii Waldemar Buda zapowiedział walkę z korupcją.
  • Zauważył, że wizyty w urzędach są za długie, a także kolidują przeważnie z godzinami pracy.
  • Jego resort pracuje nad wprowadzeniem systemu zakazującego pilnego wstawiania się w urzędzie, chyba że sprawa tego wymaga.
  • Podkreślił, że w dobie cyfryzacji, obywatelom należy ułatwić kontakt z urzędem.
  • Zobacz także: Elon Musk: Być może jedynym niedoborem w przyszłości będzie stworzenie siebie jako ludzi

Stawienie się do urzędu to często nie lada wyzwanie. Wspomniał o tym minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, który poruszył temat kolizji pracy urzędów z godzinami pracy obywateli.

Często przyjeżdżamy do innych miejscowości, gdzie mamy jeszcze stare miejsce zamieszkania, wyjeżdżamy do urzędu w godzinach pracy, bo urzędy pracują najczęściej w takich godzinach, w jakich my pracujemy i to wszystko powoduje komplikacje, że jedna wizyta w urzędzie to jest minimum dwie godziny

– wskazał minister rozwoju i technologii.

Rocznie różne urzędy wzywają na takie wizyty obywateli ponad dwa miliony razy. Ich celem jest np. złożenie wyjaśnienia, przekazanie danych czy informacji. Jak pokazuje praktyka, nie zawsze osobiste stawienie jest konieczne. Większość tych spraw można załatwić przez telefon lub korespondencją tradycyjną czy elektroniczną.

Postanowiliśmy zaproponować zakaz wzywania do urzędu, chyba że jest okoliczność, która absolutnie to uzasadnia i na wezwaniu potrzebne będzie uzasadnienie tej okoliczności

– wyjaśnił WAldemar Buda.

Jak tłumaczył szef resortu rozwoju i technologii, rozwiązanie to pozwoli obywatelom zaoszczędzić nie tyko nerwy, ale i czas, który tracili, stojąc w urzędowych kolejkach. Pomysł zyskał również aprobatę urzędników.

Oczywiście wykluczamy postępowania sądowe, prokuratorskie, wykluczamy sprawy obywatelskie, gdzie trzeba poświadczyć swoją tożsamość, często odcisk palca jest tam konieczny, natomiast we wszystkich innych sprawach będzie to reguła, którą wprowadzimy do Kodeksu postępowania Administracyjnego

– dodał.

Nowe przepisy mają obowiązywać od przyszłego roku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY