Światowy ranking uniwersytetów. Dominacja krajów anglosaskich

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wschodnia imigracja wyklucza naszych studentów z polskich uczelni

Budynek Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu / Fot. Wikipedia Commons

Dwudziesty rok z rzędu organizacja Shanghai Ranking Consultancy opublikowała w poniedziałek 15 sierpnia ranking 1000 najlepszych uczelni świata. Stany Zjednoczone dalej umacniają swoją hegemonię, a ich uczelnie zapełniły całe podium.
  • W najlepszej 15 uniwersytetów na świecie trudno szukać innej uczelni niż ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
  • Oba kraje oferują na obecny moment najbardziej ciekawe oferty oraz czołowy poziom intelektualny.
  • Dopiero na 16 miejscu znaleźć można francuską uczelnię Paris-Sachay.
  • Niestety polskie uczelnie znajdują się na odległych miejscach poniżej 400 miejsca.
  • Zobacz także: Święto Wojska Polskiego. Prezydent wręczył 11 nominacji generalskich

W najlepszej 15-nastce uniwersytetów na świecie nie znajdziemy innych uczelni niż z krajów anglosaskich. Liderem od lat pozostaje Harvard. Na drugim miejscu znajdujemy, także amerykański, Stanford. Nastąpiła jednak zmiana na miejscu trzecim. Massachusetts Institute of Technology wyprzedził Cambridge.

Niska pozycja UJ

Brytyjski Cambridge jest więc 4, a jego miejscowy rywal Oxford sklasyfikowano na 7 miejscu. Poza tymi dwoma uczelniami brytyjskimi, pozostałe miejsca w pierwszej 15-nastce zajmują uczelnie z USA. Dopiero 16. miejsce przypadło pierwszemu na liście francuskiemu uniwersytetowi i jest to uczelnia Paris-Saclay.

Na 20 miejscu jest ETH Zurich, a 22 pozycję zajmuje University of Toronto z Kanady. 23 jest Imperial College London, 24 Uniwersytet Tokio, a 26 Uniwersytet Tsinghua w Pekinie. Z naszej części Europy najwyżej jest uplasowany (miejsca 301-400) Uniwersytet Karola w Pradze. Z polskich uczelni najwyżej oceniono krakowski Uniwersytet Jagielloński (401-500), zaraz za uniwersytetem w Stambule.

Czytaj więcej: Silna eksplozja w Erywaniu. Wiele rannych osób

Odległe miejsca polskich uczelni

W piątej setce jest też Uniwersytet Warszawski. W siódmej krakowska AGH. Politechnika Gdańska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu to dziewiąta setka.

W ostatniej, dziesiątej setce znalazły się Uniwersytet im. Adama Mickiewicz w Poznaniu, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

nczas.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY