Axel Vogel wyjaśnia: Nie wiadomo, czy cała Odra jest zatruta rtęcią

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdechłe ryby na brzegu Odry

Zdechłe ryby na brzegu Odry / Fot. PAP. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Jeden z testów musiał zostać powtórzony z powodu nienormatywnego przekroczenia poziomu rtęci. Nie musi to wcale oznaczać zatrucia rtęcią całej rzeki.
  • Marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak informowała, że niemiecki minister Axel Vogel przekazał, iż stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali.
  • Vogel wyjaśnił, że sprawa wymaga dalszych analiz, bo może być to lokalna anomalia.
  • Wciąż nic nie wiadomo.
  • Zobacz też: Nowenna Pompejańska za Ojczyznę. Procesje dziękczynne w całej Polsce

Odbyła się konferencja niemieckiego ministra Axela Vogla z panią marszałek województwa lubuskiego Elżbietą Polak. Polska polityk poinformowała wcześniej, że Vogel przekazał, iż stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali.

Vogel wyjaśnił, iż określenie wartości rtęci w pierwszej analizowanej próbce wody nie było możliwe, ponieważ przekroczyła ona skalę, na której opiera się badanie. Dlatego też sprawa wymaga dalszych analiz.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła, iż dotychczas żadne badanie – czy to polskie, czy niemieckie – nie potwierdziło obecności substancji toksycznych w Odrze. Ponadto ani rtęci, ani metali ciężkich nie stwierdzono w próbkach pobranych z ryb. 

Nic nie wiemy

Niemieckie ministerstwo informuje:

Pragniemy jeszcze raz podkreślić, że na podstawie zmierzonych wartości nie można wnioskować, że rtęć jest przyczyną śmiertelności ryb i gatunków, ponieważ w Odrze występuje zbyt wiele zmierzonych anomalii (wysoka zawartość tlenu; wysoki ładunek soli; wysokie wartości pH, wysokie stężenie chlorofilu, ale także podwyższona temperatura wody i wyjątkowo niski przepływ wody).

Jeden z testów musiał zostać powtórzony z powodu nienormatywnego przekroczenia poziomu rtęci. Nie musi to wcale oznaczać zatrucia rtęcią całej rzeki, gdyż może być to lokalna anomalia.

Podsumowując: nadal nic nie wiemy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

TVP

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY